Retragerea militarilor americani inflamează coaliția de guvernare. Premierul, chemat să dea explicații. Ce spune ministrul Apărării
Retragerea celor aproape o mie de militari americani din România, cei mai mulți dintre ei de la baza Mihail Kogălniceanu, a aprins scântei în coaliția de guvernare. Cum public, prim-ministrul Ilie Bolojan nu a transmis niciun mesaj după această decizie, PSD l-a chemat în Parlament, pentru explicații. Sorin Grindeanu a spus că nu a înțeles foarte multe din declarațiile ministrului Apărării.
Social-democrații l-au convocat luni pe premierul Ilie Bolojan și pe miniștri Apărării și Externelor în Parlament pentru a da explicații despre retragerea militarilor americani din România și despre demersurile făcute pentru a evita această situație.
Liderul social-democraților a spus că nu a înțeles foarte mult din explicațiile minstrului Apărării și a cerut un plan pentru a fi întărită securitatea României.
Sorin Grindeanu: “E o tăcere din asta de mai mult de 48 de ore. Și primul-ministru și ministrul de externe… a spus ceva ministrul Apărării, e adevărat, dar mă scuzați nu am înțeles foarte bine sau poate nu am urmărit eu foarte atent. Faptul că am aflat despre aceste decizii, eu, președintele Camerei Deputaților, din presă și nici măcar aia din România.“
Ministrul Apărării a explicat că în spatele decizia americanilor e de fapt responsabilitatea pe care și-a asumat-o Europa de a-și asigura propria securitate.
Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării: “Aceste trupe rotaționale care au venit din Statele Unite, de la partenerii americani odată cu izbucnirea războiului din Ucraina în Europa au fost extraordinar de binevenite, de oportune la acel moment. Au trecut 3 ani și jumătate de atunci. Partenerii americani au văzut că Europa a înțeles că trebuie să investească mai mult în armata fiecărei țări europene, în dotarea armatei fiecărei țări europene și că este mult mai pregătită pentru a se apară singură. Este parte dintr-o strategie globală pe care Statele Unite a decis-o.”
Aproximativ 1.000 de militari americani vor pleca din țara noastră ca urmare a unei decizii luate de Donald Trump. Liderul de la Casa Albă a transmis că reducerea prezenţei militare americane în România nu este „foarte importantă”.
Jurnalist: – Despre motivul pentru retragerea trupelor din România, ce ne puteţi spune despre trupele din România?
Donald Trump: – Ar trebuie să întrebaţi. V-aş putea spune şi eu despre asta, dar nu este prea important, nu e mare lucru.
În acest moment, în România sunt aproape 2.000 de militari americani. Cei mai mulți dintre ei, 1.700, sunt staționați la baza militară de la Mihail Kogălniceanu ce ar trebui modernizată până în 2030. La Deveselu sunt cantonați 200, care operează scutul antirachetă, iar la Câmpia Turzii, alți 100.

