Presa din Ungaria, după ce SUA retrage o parte din militarii de la baza Kogălniceanu: “România este în dificultate”

Statele Unite au notificat România că își vor reduce contingentul militar de pe continent. Unele unități staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu (MK) din România ar putea fi retrase, în timp ce aproximativ o mie de soldați americani vor rămâne în țară pentru a proteja flancul estic al NATO, scrie Magyar Nemzet într-un articol cu titlul “România este în dificultate: Soldații americani părăsesc bazele”.

Mii de militari americani vor ajunge în Baza Mihail Kogălniceanu din Constanța

Câteva mii de militari americani vor veni în perioada următoare în Baza Mihail Kogălniceanu din Constanța. Ei îi vor schimba pe colegii lor care și-au încheiat misiunea de 9 luni în România. După ce Rusia a anexat ilegal Crimeea, în 2014, SUA au hotărât să întărească flancul estic al Alianței și au trimis militari inclusiv la Kogălniceanu.

Ultima Oră

Cele mai citite