Polonia nu a primit nicio informație privind o posibilă reducere a prezenței militare americane pe teritoriul său
Statele Unite intenționează să reducă numărul trupelor dislocate pe flancul estic al Europei, inclusiv a celor care urmau să fie staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu din România.
Polonia, însă, nu a primit nicio informație privind o posibilă reducere a prezenței militare americane pe teritoriul său, a declarat ministrul apărării polonez, Władysław Kosiniak-Kamysz, care a adăugat că Varșovia și Washingtonul sunt „aliați de neclintit”, conform televiziunii publice poloneze, TVP.
Administrația președintelui Donald Trump a transmis anterior aliaților europeni ai Americii că aceștia vor trebui să își asume o mai mare responsabilitate pentru propria securitate, în condițiile în care Statele Unite se concentrează mai mult asupra propriilor granițe și asupra regiunii Indo-Pacific.
În pofida îngrijorărilor de pe flancul estic al NATO privind o posibilă reducere a trupelor americane din regiune, în timp ce Rusia continuă războiul din Ucraina, Trump a declarat, în septembrie, la întâlnirea cu omologul său polonez Karol Nawrocki, că Washingtonul va menține prezența militară în Polonia și chiar ar putea să o mărească.
Ministerul Apărării din România Ionuț Moșteanu a precizat, într-un comunicat transmis miercuri, că a fost informat despre „decizia Statelor Unite de a diminua prezența trupelor americane în Europa”.
Un oficial NATO, citat de Reuters, a declarat miercuri că „ajustările în postura forțelor americane nu sunt neobișnuite”, adăugând că, „chiar și cu această ajustare, prezența forțelor SUA în Europa rămâne mai mare decât a fost de mulți ani”.

