EXCLUSIV Generalul Hodges: Plecarea trupelor SUA nu are logică. România trebuie să continue să-și întărească apărarea

Retragerea trupelor americane din România și din alte țări din estul Europei este un mesaj greșit și nu are niciun sens din punct de vedere strategic. Afirmația îi aparține generalului în rezervă Ben Hodges, fost comandant al Forțelor Americane din Europa. Într-un interviu acordat lui Adelin Petrișor, el a recunoscut că plecarea celor 1.200 de militari americani de la Mihail Kogălniceanu nu reprezintă un dezastru din punct de vedere militar, însă are loc într-un moment foarte prost.
Soldați francezi

Ministrul francez Catherine Vautrin: Franţa va rămâne cu numărul de militari în România stabilit deja în cadrul Alianţei

Ministrul Forţelor Armate şi al Veteranilor din Republica Franceză, Catherine Vautrin, a declarat joi, într-o conferinţă de presă la Sibiu, că Franţa va rămâne în România cu numărul de militari deja stabilit în cadrul Alianţei Nord-Atlantice, arătând că acesta a fost mărit în ultima perioadă.

Ultima Oră

Cele mai citite