EXCLUSIV Generalul Hodges: Plecarea trupelor SUA nu are logică. România trebuie să continue să-și întărească apărarea
Retragerea trupelor americane din România și din alte țări din estul Europei este un mesaj greșit și nu are niciun sens din punct de vedere strategic. Afirmația îi aparține generalului în rezervă Ben Hodges, fost comandant al Forțelor Americane din Europa. Într-un interviu acordat lui Adelin Petrișor, el a recunoscut că plecarea celor 1.200 de militari americani de la Mihail Kogălniceanu nu reprezintă un dezastru din punct de vedere militar, însă are loc într-un moment foarte prost.
2 November 2025, 17:24