Amenzi de până la o mie de lei pentru cei care nu montează repartitoare de căldură. Termenul, prelungit până în 2026

28 October 2025, 19:14 (actualizat 28 October 2025, 19:15)

Românii cu locuințele racordate la sistemele centralizate de încălzire ar putea primi o amânare de încă jumătate de an pentru montarea repartitoarelor de căldură. În exclusivitate pentru TVR Ministerul Energiei transmite că lucrează deja la o ordonanţă de urgență pentru prelungirea acestui termen. Până atunci, 31 decembrie este data limită până când trebuie montate aceste dispozitive. Procesul merge însă greu, în ciuda faptului că persoanele cu venituri mici primesc și bani de la stat pentru achiziția acestor repartitoare.

Montarea repartitoarelor de căldură este obligatorie încă din 2006. Astfel de dispozitive sunt deja instalate pe caloriferele din aproximativ 200 de mii de locuințe din totalul de 1 milion de apartamente racordate în țoață țara la sistemul centralizat de încălzire. Până la începutul acestui an, obligativitatea montării repartitoarelor a fost însă amânată de multe ori.

CĂTĂLIN DEACU – jurnalist TVR: În anul 2023 această lege a fost republicată în Monitorul Oficial, vom vedea că este același articol, practic aceeași prevedere care prevede obligativitatea montării acestor repartitoare. Dar la momentul 2023, în momentul republicării, atunci se face referire și la contravenții.
Guvernul printr-o ordonanță de urgență a decis să amâne termenul de aplicare a acestei legi pentru finalul acestui an.

În 2019 și Comisia Europeană a venit cu o recomandare pentru montarea acestor repartitoare astfel încât facturile de căldură să fie calculate în funcție de consumul real din fiecare locuință.

Contractul cu firma care instalează repartitoarele de căldură se poate face doar de Asociația de proprietari. Decizia montării dispozitivelor se ia însă în Adunarea Generală, deși instalarea este obligatorie.

MIHAI MEREUŢĂ – preşedinte, Liga Asociaţiilor de Proprietari „Habitat”: Eu aș face un tabel care să aibă două coloane: respect legea/nu respect legea și să vedem cine semnează în acea de-a doua coloană cu observațiile respective. Montarea acestor sisteme aduce economii. Acolo unde există repartitoare o scădere a consumului de până la 30 % gândiți-vă mai ales pentru aceia care lipsesc, pleacă la serviciu, închid robinetul respectiv.

Ministerul Energiei pregătește încă o amânare pentru cei care nu au montat repartitoare. În proiectul la care se lucrează acum este cuprins și un ajutor pentru familiile cu venituri mici.

Prin telefon, CASIAN NIȚULESCU – secretar de stat Ministerul Energiei: În ordonanță de urgenta am pus termenul de instalare a acestor repartitoare până în 30.06.2026. Sprijinul propus este în continuare de 750 de lei / condominiu, adică pe un apartament. Doar 200 de mii se încadrează în pragul de consumatori vulnerabili.

Cine nu îşi montează sisteme de măsurare a consumului de energie pentru încălzire şi apă caldă rișcă amenzi între 500 și 1.000 de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite