Administrația Trump a început concedierea a mii de angajați federali, în contextul blocării activității guvernului
Administrația Trump a început concedierea a mii de angajați federali, în încercarea de a exercita presiune asupra democraților în contextul actualei blocări a activității guvernamentale.
„Concedierile au început”, a anunțat vineri dimineață, într-o postare pe X, Russell Vought, directorul Biroului pentru Management și Buget al Casei Albe, referindu-se la un acronim pentru „reduceri de personal”, potrivit BBC.
Un purtător de cuvânt al biroului său a confirmat că tăierile au început și că sunt „substanțiale”. Dimensiunea și amploarea acestora au început să se contureze mai clar tot vineri, când administrația a anunțat că șapte agenții au început să concedieze peste 4.000 de angajați.
Președintele Donald Trump a amenințat în repetate rânduri că va folosi blocajul guvernamental pentru a-și atinge obiectivul de lungă durată: reducerea aparatului birocratic federal.
Potrivit legii, guvernul federal trebuie să ofere angajaților un preaviz de cel puțin 30 de zile înainte de a-i concedia.
După postarea lui Vought, departamente importante precum Trezoreria și Departamentul pentru Sănătate și Servicii Umane (HHS) au confirmat că trimit notificări angajaților, iar Departamentul pentru Securitate Internă, unde mulți angajați sunt considerați esențiali, a anunțat că va concedia personal de la Agenția pentru Securitate Cibernetică și Infrastructură.
Totuși, detaliile exacte au fost puține.
Două mari sindicate, Federația Americană a Angajaților Guvernamentali și AFL-CIO, au intentat un proces în care contestă legalitatea planurilor lui Vought de a face concedieri în timpul blocajului guvernamental.
Vineri, după ce acesta a declarat că procesul a început, sindicatele au cerut unei instanțe federale din California de Nord să blocheze temporar măsura.
„Este revoltător că administrația Trump a folosit blocajul guvernamental ca pretext pentru a concedia ilegal mii de angajați care oferă servicii esențiale comunităților din întreaga țară”, a declarat Everett Kelley, președintele AFGE.
În documentele depuse împotriva ordinului de restricție temporar, avocații OMB au dezvăluit care agenții și câți angajați vor fi afectați inițial, estimând că aproximativ 4.600 de persoane vor primi notificări RIF începând de vineri.
„Președintele, prin intermediul OMB, a decis că agențiile ar trebui să funcționeze mai eficient și le-a cerut să ia în considerare măsuri de optimizare a personalului în contextul lipsei continue de finanțare”, au argumentat avocații Departamentului de Justiție.
Peste un sfert dintre concedieri vor avea loc la Departamentul Trezoreriei, unde aproximativ 1.446 de angajați urmau să primească notificări.
HHS trimitea notificări pentru 1.100–1.200 de angajați, potrivit documentului.
Departamentele Educației și Locuinței și Dezvoltării Urbane intenționau să concedieze cel puțin 400 de angajați fiecare, iar Departamentele Comerțului, Energiei, Locuinței și Securității Interne planificau tăieri între 176 și 315 angajați fiecare.
Nu s-a precizat exact câte notificări au fost trimise vineri.
De asemenea, documentul menționa că 20 până la 30 de angajați ai Agenției pentru Protecția Mediului au primit vineri notificări de tip „intenție de RIF”, ceea ce înseamnă că ar putea fi afectați în viitor. Alte agenții federale ar putea urma să facă reduceri.
Avocații guvernului au susținut că sindicatele nu au demonstrat că membrii lor vor fi afectați ireparabil de concedieri, o condiție necesară pentru ca judecătorul să emită ordinul de restricție. În schimb, au argumentat că un astfel de ordin „ar provoca prejudicii ireparabile guvernului”.
Un ordin de restricție temporar ar împiedica agențiile să „determine cum să-și organizeze cel mai bine forța de muncă”, au susținut aceștia, subliniind că guvernului i se oferă, în mod tradițional, cea mai mare libertate în ceea ce privește gestionarea propriilor afaceri interne.
Concedieri fără precedent
Aceste concedieri sunt fără precedent. În blocajele anterioare, angajații trimiși în concediu forțat s-au întors la muncă odată cu redeschiderea guvernului și au fost plătiți retroactiv pentru perioada în care nu au lucrat.
Atât angajații trimiși în concediu fără plată, cât și cei „esențiali” care trebuie să își continue activitatea nu sunt plătiți în timpul închiderii temporare a guvernului.
Blocajul actual a început în urmă cu 10 zile, după ce legislatorii nu au reușit să ajungă la un acord privind finanțarea necesară pentru menținerea activității guvernamentale.
„Au așteptat 10 zile”, a declarat senatorul republican John Thune jurnaliștilor, referindu-se la Casa Albă. „La un moment dat, trebuiau să ia aceste decizii și să prioritizeze unde cheltuie banii în timpul blocajului.”
Liderul minorității din Senat, democratul Chuck Schumer, l-a acuzat pe Trump și pe Vought că provoacă „haos intenționat”.
Democrații au refuzat să voteze pentru un plan de cheltuieli republican care ar fi redeschis guvernul, afirmând că orice rezoluție trebuie să păstreze creditele fiscale care reduc costurile de asigurare medicală pentru milioane de americani și să anuleze tăierile lui Trump la Medicaid, programul de sănătate pentru vârstnici și persoane cu venituri reduse.
Republicanii acuză democrații că au provocat inutil oprirea guvernului și îi consideră responsabili pentru efectele în lanț generate de întreruperea activității federale.
Un blocaj înseamnă că angajații federali „neesențiali” sunt trimiși în concediu fără plată. În prezent, sunt afectați aproximativ 40% dintre angajații federali, aproximativ 750.000 de persoane.
Angajații trimiși în concediu sunt, legal, eligibili să primească salariile retroactiv după ce blocajul se încheie, dar administrația Trump a lăsat să se înțeleagă că acest lucru s-ar putea să nu se întâmple.
Reducerea semnificativă a aparatului birocratic federal a fost o prioritate pe termen lung pentru Vought.
Președintele și șeful său de buget au privit blocajul guvernamental ca pe o oportunitate unică de a efectua concedieri suplimentare, pe lângă miile de reduceri deja făcute de la revenirea lui Trump la Casa Albă în ianuarie, prin concedieri directe, pachete de plecare voluntară, concedii administrative și demisii.
Organizația bipartizană Partnership for Public Service, care analizează activitatea guvernamentală, a estimat că aparatul federal a fost redus cu aproximativ 200.000 de angajați până la 23 septembrie.
Firma de cariere Challenger, Gray & Christmas a raportat luna trecută că sectorul guvernamental a anunțat 299.755 de reduceri planificate în acest an, dintre care 289.363 erau angajați federali afectați de Department of Government Efficiency (Doge), un program de tăiere a costurilor inițiat de Casa Albă și condus inițial de miliardarul Elon Musk.
Înainte de blocaj, biroul lui Vought a cerut agențiilor federale să pregătească planuri de reducere a personalului vizând angajați sau programe a căror finanțare ar putea expira sau care „nu sunt în conformitate cu prioritățile Președintelui”, a relatat Politico.
La o zi după începerea blocajului, Trump a postat pe Truth Social că s-a întâlnit cu Vought „pentru a decide care dintre numeroasele agenții democrate, majoritatea o înșelătorie politică, ar trebui să fie eliminate și dacă aceste tăieri vor fi temporare sau permanente.”

