SUA rămân în paralizie bugetară după eșecul unui vot în Senat
Statele Unite vor rămâne într-o stare de paralizie bugetară cel puţin până săptămâna viitoare, după ce planul bugetar al republicanilor nu a reuşit să obţină voturile democraţilor din Senat.
După 3 zile de impas politic, sute de mii de angajaţi federali, inclusiv controlori de trafic, au fost trimişi în şomaj tehnic. Administraţia Trump face presiuni asupra democraţilor pentru ca aceştia să accepte planul bugetar al republicanilor, fapt care ar restabili finanţarea guvernului.
Casa Albă a anunţat astfel anularea a 26 de miliarde de dolari din fondurile federale promise statelor conduse de politicieni democraţi. De exemplu, în statul New York au fost îngheţate fonduri de 18 miliarde de dolari alocate pentru două proiecte de modernizare a transportului public..

