Cadre medicale din Capitală, filmate de echipa Știrilor TVR în echipamentul de spital pe stradă. Specialiștii avertizează în privința riscurilor de contaminare

6 octombrie 2025, 21:01 (actualizat 6 octombrie 2025, 21:06)

Tragedia de la spitalul din Iași care a revoltat o țară întreagă nu a reușit să schimbe obiceiurile vechi și periculoase ale unora dintre cadrele medicale. Angajați ai unor spitale de top din Capitală continuă să iasă pe stradă în echipamentul de protecție, deși nu au voie să-l poarte în afara unității medicale. Reporterii Știrilor TVR i-au filmat în timp ce încălcau flagrant reguli de bază pentru protecția lor și a pacienților. Ministrul Sănătății îi îndeamnă pe oameni să reclame astfel de comportamente.

Un cadru medical de la Spitalul Floreasca din Capitală tocmai se întoarcea de la patiseria din colț, în echipamentul de protecție cu care este interzis să iasă pe stradă.

Imagini asemănătoare am filmat și în zona spitalelor Colentina și Matei Balș din București. Zece cadre medicale au încălcat, în aproximativ o oră, o regulă de bază.

Conducerea de la Colentina spune că va face verificări, mai ales că a cerut pazei să anunțe când angajații părăsesc incinta unității cu îmbrăcămintea și încălțămintea de spital. Chiar la prima oră li s-a reamintit angajaților că este interzis să iasă pe stradă în echipamentul de protecție.

Alexandru Iacobescu, managerul Spitalului Colentina, București: Dacă sunt la cumpărături, la orice altceva și suntem anunțați, colegii noștri intră în comisia de disciplină. Pot fi pedepsiți disciplinar. Mergând pe stradă, putem aduce orice de pe stradă în cadrul secțiilor. La fel de bine pot să fie oameni care nu sunt angajații spitalului.

Cazul copiilor morți de la Spitalul Sf. Maria. Ministrul Sănătății și președintele CJ Iași, acuzații pe tema chiuvetelor

Tragedia celor șapte copii morți după ce au contractat o bacterie în spitalul Sfânta Maria din Iași dă naștere unui război al declarațiilor între ministrul Sănătății și președintele Consiliului Județean Iași. Ministrul insistă că secția de terapie intensivă nu respectă normele de igienă pentru că nu sunt chiuvete în fiecare salon, conform normelor. Dar autoritățile județene susțin că planul de reabilitare a fost respectat exact așa cum a fost aprobat de Direcția de Sănătate Publică.

Riscurile nu sunt deloc de ignorat, atrag atenția specialiștii în epidemiologie.

Doina Azoicăi, președinte, Societatea Română de Epidemiologie: O lipsă de responsabilitate și de educație. În afară de zona unității medicale, nu este admis să se utilizeze echipamentul de spital. Echipamentul de spital este cu rol de protecție, fie de protecție a personalului, fie de protecție a comunității vizavi de ce germeni ar putea fi transportați.

Vasile Barbu, președintele Asociației pentru Protecția Pacienților: Riscul este în ce privește atât de aducere de agenți patogeni în spital, dar și de transmitere în public a unor germeni din spital.

În Constanța, trei medici de la Spitalul Județean au fost amendați de Poliția Locală cu câte două mii de lei pentru că purtau echipamentul de protecție în afara unității sanitare.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Încurajez, de câte ori vedeți un doctor îmbrăcat în costum de spital pe stradă, să atrageți atenția conducerii unității sanitare. Este o lipsă de responsabilitate din partea acestor colegi.

Ministrul Alexandru Rogobete îi încurajează pe oameni să apeleze și la formularul de sesizări de pe site-ul Ministerului Sănătății. De vocea pacientului se va ține cont și la evaluarea managerilor și a șefilor de secție, după ce vor intra în vigoare noii indicatori de performanță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite