Ministrul Sănătăţii, la Spitalul Sf. Maria din Iaşi, solicită schimbarea managerului şi demite conducerea DSP Iaşi

27 September 2025, 10:18 (actualizat 27 September 2025, 18:48)

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a susținut, sâmbătă, după ce a vizitat Spitalul de Copii ”Sfânta Maria”, că este vorba de o lipsă de aplicare a protocoalelor, el arătând că s-a reacţionat mult prea târziu. Ministrul a anunţat că solicită schimbarea din funcţie a managerului unităţii sanitare şi va demite fără nicio explicaţie conducerea DSP Iaşi, după ce șase copii internați au murit în ultimele zile, fiind infectaţi cu bacteria “Serratia Marcescens”.

Cad primele capete după tragedia de la spitalul Sf Maria din Iași, unde șase copii au murit după ce au contractat în spital bacteria Serratia. În urmă controalelor efectuate, Ministerul Sănătății a anunțat că în unitatea sanitară nu au fost respectate protocoalele medicale de prevenire a infecțiilor nosocomiale. Oficialul de la sănătate a anunțat demiterea conducerii DSP Iași, urmând ca luni Consiliul Județean să ia o măsură similară în privința conducerii spitalului. Între timp apar mărturii că și alți copii ar fi decedat în spital tot în urma unor infecții intraspitalicești. 

Primele concluzii ale controalelor de la spitalul Sf Maria din iași arată că timp de 10 zile în unitatea medicală nu au fost respectate protocoalele de prevenție împotriva infecțiilor nosocomiale. Iar reacția șefilor de la ATI și ai spitalului a fost întârziată.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: În perioada 15 septembrie – 24 septembrie nu se poate face dovadă, nu există documente, care să confirme dacă au fost aplicate procedurile pentru limitarea infecțiilor nosocomiale. Discutăm de o lipsa de aplicare a protocoalelor de o lipsa de reacție atât din partea DSP cât și din partea spitalului. Din momentul în care au fost identificate cele 3 cazuri s-a reacționat multe prea târziu, la o săptămână, iar 10 zile nu am identificat cum au fost aplicate protocoalele, motiv pentru care solicit schimbarea directorului, iar eu voi demite conducerea DSP Iași.

Decizia în ceea ce privește demiterea conducerii spitalului Sf Maria aparține Consiliului Județean Iași în subordinea căruia se află unitatea medicală.

Costel Alexe, președinte CJ Iași: Din păcate cred că se întâmplă în majoritatea spitalelor din țară indfierent câți bani se investesc, ele nu pot înlocui respectarea cu strictețe a protocoalelor medicale,. Atunci când se întâmplă așa tragedie situația punctuală dpdv managerial o vom analiză luni la prima oră, pentru că copii trebuie îngrijiți corect.

În plus, ministrul Sănătății a anunțat că dacă vor fi identificate elemente de neglijență în serviciu va sesiza Parchetul General.

Și deputatul Emanuel Ungureanu, membru al Comisiei de Sănătate, cere sancționarea celor vinovați de tragedia de la Iași. 

Emanuel Ungureanu, membru în Comisia de Sănătate a Camerei Deputaţilor: În apă nu s-a găsit bacteria, pe mâinile asistentelor testate nu e, pe suprafețe nu s-a găsit și șase copii sunt morți. Marea problemă e aceeași: nu avem sursa infecției, epidemiologul și a făcut treaba?, DSP și-a făcut treaba?… e clar că nu, pentru că în rapoartele de până acum nu apare nicio sursă. Degeaba faci un spital de 30 de milioane, dacă personalul nu e educat, nu e disciplinat, dacă nu e sancționat când greșește.

Mama fetei de 12 ani, ultima victimă a bacteriei Serratia, confirmă că în secția ATI respectarea regulilor de igienă și prevenție era facultativă: Unii respectau, unii nu, dacă asistenții își iau botoșeii înainte de a intra în salon și după aia vine una neechipată… nu înțelegeam rostul acelor echipamente, una da și una nu… care trecea să o ajute pe colegă să oprească aparatul nu se mai îmbrăca în echipament… Dacă ar fi să-i dau în judecată aș da, doar pentru ca alți părinți să nu pațească ce am pățit noi

Pentru moartea celor șase copii în secția ATI a Spitalului Sf. Maria, a fost deschis un dosar penal de ucidere din culpă. Dar continuă și celelalte verificări și controale administrative. Până acum au fost aplicate amenzi de 70.000 de lei.  Potrivit Ministerului Sănătății, doar medicii legiști pot stabili dacă există o legătură directă între infecții, celelalte patologii ale pacienților și decese.

Tragediile în lanț din aceste zile au scos la iveală un alt caz asemănător. Mătușa unei fetițe nou-născute care a murit în luna iunie la ATI, în același spital, susține că micuța a pierit răpusă tot de o infecție nosocomiala, provocată de bacteria Klebsiella. 

Familia bebelusei a depus o petiție la DSP, iar instituția, după ce a analizat situația, dar și numărul cazurilor de infecții intraspitalicești din primele 6 luni, le-a transmis rudelor că pentru a stabili legătură dintre deces și infecție trebuie să sesizeze o comisie specială din cadrul DSP. Dar și Colegiul Medicilor, pentru a stabili dacă a fost sau nu malpraxis.

Pentru a evita astfel de tragedii, Colegiul Medicilor susține că trebuie pusă la punct nouă strategie de prevenire a infecțiilor nosocomiale, dar și investiții în sistemul sanitar pentru a preveni astfel de tragedii.

Vă reamintim la numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului.

Ministerul Sănătăţii a dispus crearea unei Celule de criză formate din Inspecţia Sanitară de Stat, Corpul de control al ministrului Sănătăţii şi Direcţia de Sănătate Publică a judeţului Iaşi. Controlul este în desfăşurare, anunţat vineri MS, într-un comunicat de presă.

Ministerul Sănătăţii a anunţat, vineri, sancţiunile aplicate de inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi în urma verificărilor efectuate la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Sfânta Maria”, după apariţia focarului de infecţie cu bacteria Serratia Marcescens.

Conform unui comunicat de presă, până în prezent au fost aplicate următoarele sancţiuni de către inspectorii sanitari din cadrul DSP Iaşi:
* epidemiologul spitalului a fost amendat cu suma 10.000 lei pentru nerespectarea prevederilor legale în controlul infecţiilor nosocomiale;
* medicul ATI a primit o amendă de 10.000 lei pentru nerespectarea protocoalelor şi procedurilor;
* unitatea sanitară a fost amendată cu 50.000 lei pentru nerespectarea protocoalelor şi procedurilor.

La nivelul instituţiei s-au dispus:
* suspendarea internărilor în secţia ATI, sector A, limitarea accesului personalului din afara secţiei şi a vizitatorilor/aparţinătorilor, până la declararea închiderii focarului cu Serratia Marcescens;
* utilizarea echipamentului de protecţie şi igiena adecvată a mâinilor personalului medical;
* continuarea testării pe medii de cultură a tegumentelor mâinilor întregului personal din secţia ATI şi intensificarea acestor măsuri inclusiv după închiderea focarului;
* repetarea probei de apă potabilă din reţea, sală cateter;
* suspendarea folosirii materialelor sterile din loturile cu rezultate neconforme la testarea rapidă, până la primirea rezultatelor de la laborator, când se vor lua măsurile care se impun în funcţie de rezultatele obţinute, conforme sau neconforme;
* testarea în continuare a materialelor sterile achiziţionate din afara unităţii sanitare şi utilizarea mănuşilor sterile din loturile conforme la fiecare manoperă efectuată, la fiecare pacient, până la închiderea focarului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite