Nicușor Dan: Cer Guvernului un plan de combatere a infecţiilor din spitale. Bolojan: Ancheta va atinge toate aspectele

”Toleranță zero față de erori care ucid copiii este un principiu de la care nu putem abdica”, a reacționat Nicușor Dan, vineri, după ce șase copii, internaţi în secţia de Terapie Intensivă la Spitalul „Sf. Maria” din Iaşi, au murit în urma infectării cu bacteria Serratia. Președintele a cerut Guvernului să pună la punct un plan de combatere a infecțiilor nosocomiale din spitalele din România. La rândul său, premierul Ilie Bolojan dă asigurari că ancheta va avea în vedere toate aspectele, iar într-un timp rezonabil de scurt vom afla cauzele şi vinovaţii. Şi afirmă că nu va ezita să dea sancţiuni unde va fi cazul.

Şase copii au murit la Spitalul „Sf. Maria” din Iaşi, infectați cu Serratia. Amenzi de 70 de mii de lei, aplicate de DSP

Acuzații grave la Spitalul de Pediatrie „Sfânta Maria” din Iași, unde șase copii internați în secția de terapie intensivă au murit în ultima perioadă, după ce ar fi fost infectați cu o bacterie periculoasă, rudele acuzând conducerea spitalului că nu a luat măsuri la timp, ceea ce ar fi dus la transmiterea infecției, în timp ce Ministerul Sănătății a aplicat mai multe amenzi, a trimis corpul de control pentru verificări, iar anchete sunt desfășurate și de Poliție și Direcția de Sănătate Publică.

Ultima Oră

Cele mai citite