Şase copii au murit la Spitalul „Sf. Maria” din Iaşi, infectați cu bacteria Serratia. Rogobete: Am dispus de urgență un control. Amenzi în valoare de 70 de mii de lei, aplicate de DSP

Acuzații grave la Spitalul de Pediatrie „Sfânta Maria” din Iași, unde șase copii internați în secția de terapie intensivă au murit în ultima perioadă, după ce ar fi fost infectați cu o bacterie periculoasă, rudele acuzând conducerea spitalului că nu a luat măsuri la timp, ceea ce ar fi dus la transmiterea infecției, în timp ce Ministerul Sănătății a aplicat mai multe amenzi, a trimis corpul de control pentru verificări, iar anchete sunt desfășurate și de Poliție și Direcția de Sănătate Publică.