Armata israeliană le-a cerut locuitorilor din oraşul Gaza să se evacueze spre o „zonă umanitară” mai în sud

6 septembrie 2025, 12:18 (actualizat 6 septembrie 2025, 12:24)

Armata israeliană le-a cerut sâmbătă dimineaţa locuitorilor din oraşul Gaza să se evacueze spre o „zonă umanitară” declarată de Israel mai în sudul Fâşiei, în perspectiva unui viitor atac terestru, informează AFP şi Reuters.

„Începând de acum şi în scopul de a facilita plecarea locuitorilor din oraş, declarăm zona (de coastă) Al-Mawasi (din sudul Fâşiei Gaza) zonă umanitară”, a fost mesajul transmis în arabă, adresat „locuitorilor din oraşul Gaza şi tuturor celor care se află acolo”.

Mesajul a fost postat pe reţelele sociale de colonelul Avichay Adraee, purtător de cuvânt al Armatei israeliene.

„Profitaţi de ocazie pentru a vă deplasa fără întârziere spre zona umanitară şi a vă alătura miilor de persoane care s-au dus deja acolo”, a îndemnat el.

ONU estimează la aproximativ un milion numărul de persoane din regiunea oraşului Gaza. Organizația a atenționat în privința unui „dezastru” ce s-ar putea produce în cazul expansiunii ofensivei israeliene asupra oraşului.

Armata israeliană, care ar deţine controlul pe mai bine de 75% din Fâşia Gaza şi pe 40% din aglomerarea urbană Gaza, vrea să-şi impună controlul total pentru a învinge Hamas. Scopul principal este eliberarea tuturor ostaticilor pe care gruparea teroristă îi mai ţine acolo.

Apelul la evacuare a venit după ce preşedintele Statelor Unite, Donad Trump, a afirmat că SUA sunt „într-o negociere aprofundată cu Hamas”.

Trump a mai estimat că e posibil ca unii dintre ostatici să fi murit recent.

Potrivit Israelului, 25 dintre cei 47 de captivi din Gaza – din totalul celor 251 răpiţi pe 7 octombrie 2023 – sunt morţi.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite