O școală din Mehedinți distrusă de grindină așteaptă fonduri pentru reparații. Elevii, nevoiți să învețe printre muncitori și schele
Anul școlar începe pentru mulți elevi cu “corigențe” din partea autorităților la capitolul investiții și modernizări, cu clase de curs nepregătite. Multe sunt încă în plin proces de renovare, iar copiii vor învăța printre muncitori și schele. Sute de copii merg și anul acesta în școli care n-au apă potabilă, sunt încălzite cu sobe de teracotă și au toalete insalubre, în curte.
Reabilitată complet cu fonduri europene în urmă cu mai puțin de zece ani, Școala Gimnazială din Burila Mare, județul Mehedinți, a fost distrusă de furtuna cu grindină care a lovit comuna la începutul lunii mai. Bucățile de gheață au făcut praf mare parte din acoperiș. S-a prăbușit și tavanul din rigips, iar parchetul s-a umflat, așa că elevii și profesorii au fost mutați în satul Crivina, în două clădiri vechi, fără utilități.
Cătălina Ionică, profesoară: Va fi foarte greu pentru că la școala la care ne vom muta nu sunt săli disponibile pentru tot efectivul de elevi. Școlile nu sunt dotate nici cu table, încălzire centrală, sobele sunt vechi.
Alexandra Glav, directoarea şcolii din localitatea Grivina: Avem patru clase disponibile, dar mai avem nevoie de două clase pentru a funcționa cu toți copiii într-un singur schimb. Încercăm să obținem o hotărâre de consiliul local de la Primăria Burila Mare, pentru a funcționa într-o clădire alăturată.
Pentru repararea școlii din Burila Mare ar fi fost nevoie de 650 de mii de lei, pe care primăria nu îi are.
Jenică Cicic, primarul comunei Burila Mare, jud. Mehedinţi: Am făcut adrese peste tot. Așteptăm să fim ajutați. Măcar jumătate din sumă dacă ar fi, în 2 luni de zile școala ar fi dată în folosință.
Dacă fondurile nu vor fi alocate curând, odată ce încep ploile, clădirea școlii din Burila Mare se va degrada și mai mult, iar costurile reparației vor crește.
În județul Hunedoara, mulți elevi vor învăța printre muncitori. Sunt școli în care lucrările de reabilitare termică și modernizare nu s-au încheiat.
Vasile Jurca, primarul oraşului Petrila, jud. Hunedoara: La momentul ăsta avem lucrări la Școala nr. 1, la Școala 5 și la liceul din oraș. Nu sunt chiar în condiții normale, să spunem, dar se încadrează și au aprobarea inspectoratului județean.
În județul Iași, 9 școli încă au WC-uri în curte, deși din 2019, au fost adoptate 6 hotărâri de guvern prin care au fost alocate fonduri pentru toalete conforme. Situația nu s-a remediat în totalitate.
Traian Ciobotaru, inspector şcolar general adjunct, ISJ Iaşi: La Țibana, avem întocmit un proiect pentru amplasarea grupurilor sanitare și în perioada următoare vor începe lucrările.
O situație greu de imaginat este la Andrieșeni, unde deși toaletele au fost construite și sunt gata, terenul pe care sunt ridicate a fost revendicat de un localnic. A și câștigat în instanță. Decizia nu este încă definitivă, dar copiii vor merge tot la vechiul WC, fără apă curentă și canalizare.

