O școală din Mehedinți așteaptă fonduri pentru reparații. Elevii, nevoiți să învețe printre muncitori și schele

Anul școlar începe pentru mulți elevi cu "corigențe" din partea autorităților la capitolul investiții și modernizări, cu clase de curs nepregătite. Multe sunt încă în plin proces de renovare, iar copiii vor învăța printre muncitori și schele. Sute de copii merg și anul acesta în școli care n-au apă potabilă, sunt încălzite cu sobe de teracotă și au toalete insalubre, în curte.

Noul an școlar a început cu unități de învățământ supraaglomerate în orașele mari din țară. Mai mulți copii sunt nevoiți să învețe în trei schimburi. Părinții și elevii spun că fac cu greu față situației

Debutul noului an școlar aduce în atenție o problemă majoră în marile orașe: aglomerația din școlile centrale. Atrași de nivelul de trai din anumite localități, în ultimii ani mulți români s-au mutat cu tot cu familii. Și au căutat cele mai bune unități de învățământ. Numărul tot mai mare de elevi nu a determinat însă autoritățile să construiască noi școli. Așa că de multe ori, copiii sunt nevoiți să învețe în trei schimburi în clădiri supraaglomerate.

Ultima Oră

Cele mai citite