Gara de Nord, aglomerată înaintea minivacanței de Sf. Maria. Pe lângă întârzieri, multe trenuri au în continuare probleme cu aerul condiționat, din cauza caniculei
Cu o zi înainte de începerea minivacanței de Sfânta Maria, Gara de Nord era deja un adevărat furnicar. CFR Călători a anunțat că va suplimenta în următoarele zile trenurile, fie spre destinațiile de pelerinaj, fie spre litoral. Marea problemă este legată de funcționarea optimă a instalațiilor de climatizare, care abia mai pot să facă față, dacă temperatura aerului depășește 35 de grade.
Pe lângă întârzieri, multe trenuri au în continuare probleme cu aerul condiționat, din cauza caniculei.
CFR Călători a anunțat că pentru această minivacanță va suplimenta numărul de trenuri spre destinațiile de pelerinaj și spre litoral, dar și că face eforturi pentru ca în vagoane instalațiile de climatizare să funcționeze, în condițiile noului val de caniculă.
COMUNICAT CFR
Pot apărea situații în care, din cauza temperaturilor exterioare de peste 35°C (care, la nivelul șinei și al cutiei vagonului, pot depăși 50°C) sau a deschiderii geamurilor în timpul mersului, instalațiile de climatizare să funcționeze fără a mai asigura răcirea în parametri optimi. Mulțumim tuturor pentru înțelegere.
Prin telefon, RODRIGO MAXIM, lider sindicatul pentru unitatea salariatilor CFR: Vagoanele sunt vechi, sunt construite cu aer condiționat care face față până la 35 de grade. În afară de vagoanele acelea care vin prin PNRR, si care sunt modernizate, practic, celelalte sunt construite să facă față până la 35 de grade. Ce trece peste această temperatură, aerele condiționate nu fac față si se ajunge la efectul de saună.
DAN GHEORGHE – jurnalist TVR: Călătoria cu trenul în zodia caniculei trebuie să conțină neapărat o sticlă cu apă în bagaje, dar si medicamente, dacă sunt necesare. Sunt recomandările CFR Călători pentru această minivacanță.
Valul de călători va reveni acasă pe 17 august, odată cu finalul minivacanței.

