Raportul Corpului de Control la Romsilva, finalizat. Pierderi financiare masive, prime nejustificate și fonduri speciale gestionate fraudulos, printre nereguli

29 iulie 2025, 15:01

Pierderi financiare masive, prime nejustificate acordate în direcții cu pierderi sau fonduri speciale gestionate fraudulos. Acestea sunt doar câteva dintre neregulile găsite la Romsilva de către Corpul de Control al Ministerului Mediului.

Raportul a fost trimis la Parchetul General.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunță o reformă de proporții în cadrul Regiei, unde, în mai puțin de un an, între 2023 și 2024, profitul brut s-ar fi prăbușit cu peste 90% față de anul 2022.

Cu toate acestea, direcții care aveau pierderi de peste 70 de milioane de lei au acordat prime de peste 25 de milioane de lei unor angajați.

Romsilva va fi reorganizată, iar activitatea sa principală – administrarea fondului forestier – nu va mai fi afectată de pierderile economice generate de activitățile secundare, a anunțat anterior ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, la finalul ședinței de Guvern.

„Ne dorim să nu mai existe găuri negre în activități secundare pe care le desfășoară Romsilva, ca banii Romsilva să se ducă principal către activitatea de bază, activitatea de administrare de păduri. Această activitate nu trebuie să fie eficientă neapărat din perspectivă economică, pentru că administrarea pădurilor are o grămadă de alte criterii sociale pe care trebuie să le urmărim”, a declarat Diana Buzoianu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă