EXCLUSIV Diana Buzoianu acuză rețele de influență și probleme grave în sistem, inclusiv la Romsilva
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, lansează acuzații dure privind modul în care funcționează instituțiile din subordine, indicând existența unor practici ilegale și a unor rețele de influență care au blocat reformele ani la rând, inclusiv în cadrul Romsilva.
„Au fost scoase la iveală ilegalități. Lucruri care au fost făcute complet cu încălcarea oricărei prevederi legislative”, a declarat ministra la TVR Info, în cadrul emisunii Inspiră România, referindu-se la concluziile controalelor recente.
Aceasta susține că rezistența la schimbare este puternică și că cei vizați refuză să își asume responsabilitatea: „Niciunul dintre oamenii care au fost prinși de Corpul de Control […] nu au venit să spună: aveți dreptate, am greșit. Niciunul.”
Diana Buzoianu a explicat că sistemul a funcționat ani de zile fără intervenții reale, ceea ce a permis perpetuarea problemelor: „A fost tăcere în ultimii zeci de ani de zile la Ministerul Mediului.”
Ministra a dat exemple concrete de schimbări forțate după controale, precum situația de pe litoral: „După ce am văzut ilegalitățile și am dat un semnal foarte clar că nu vom mai întoarce privirea […] au dărâmat construcțiile ilegale, au dat amenzi, au scos țevile.”
În același timp, aceasta promite că reorganizările vor continua și în alte zone sensibile, iar instituțiile vor fi obligate să funcționeze corect: „Trebuie să fie o reorganizare […] nu are niciun sens să ai în aceeași direcție control, reglementare și inspecție.”
Declarațiile vin în contextul unor controale extinse în sistemul de mediu, unde Diana Buzoianu susține că va continua să expună neregulile și să impună aplicarea legii, inclusiv în instituții-cheie precum Romsilva.

