Curtea de Conturi a descoperit prime ilegale de zeci de milioane de euro la Romsilva și Transelectrica și a sesizat Parchetul
Curtea de Conturi a descoperit prime ilegale la Romsilva de 216 milioane de lei, adică peste 43 de milioane de euro. Au fost plătite în perioada 2021 – 2023. Astfel de bonificații ilegale au găsit inspectorii și la compania Transelectrica, de aproape 6 milioane de euro în total. Curtea de Conturi a sesizat Parchetul, iar conducerile celor două companii au refuzat să facă orice fel de comentarii.
Curtea de Conturi a descoperit că toți angajații Romsilva au primit prime în valoare de peste 43 de milioane de euro între 2021 și 2023. Trebuiau să primească prime doar angajații merituoși, scrie în raportul Curții de Conturi.
Ministrul Mediului a dezvăluit la începutul anului că un director de la Romsilva a încasat 100.000 de euro, prima de pensionare.
Inspectorii Curții de Conturi au găsit prime ilegale și la compania Transelectrica: aproape 6 milioane de euro, între 2023 și 2024.
Presa a semnalat că membrii Consiliului de Supraveghere au salarii de aproape 10.000 de euro și decontări pentru chirii de peste 1.000 de euro.
Dezmățul cu bani publici din instituțiile de stat trebuie să înceteze, spun de ani buni analiștii economici. Așa am ajuns aproape de faliment și suntem nevoiți să luăm măsuri dure de austeritate.
Curtea de Conturi a sesizat Parchetul în cazul Romsilva și Transelectrica.
Conducerea Romsilva a transmis, la solicitarea redacției noastre, că primele oferite celor peste 14 mii de angajați sunt plătite din profitul Regiei. Și precizează că fiecare angajat a încasat în jur de 4.300 de lei, net pe an, dar va analiza acum dacă fiecare primă în parte a fost acordată pe merit.
Transelectrica nu a rspuns până la difuzarea știrii la Telejurnal.

