Moţiunea de cenzură a Opoziției a fost prezentată în Parlament. Dezbaterea și votul vor fi luni, de la ora 15
Moţiunea de cenzură depusă de parlamentarii AUR împotriva Executivului şi intitulată „Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată – afară cu Guvernul ipocrit” a fost prezentată în plenul Parlamentului.
În fața unei săli aproape goale, senatorul AUR Petrișor Peiu a prezentat textul moțiunii de cenzură ” Au ruinat țara și acum îi obligă pe români să achite nota de plata”. Cei 130 de parlamentari din opoziție, de la AUR , POT, SOS și neafiliați care au semnat moțiunea, susțin că măsurile fiscale asumate de cabinetul Ilie Bolojan sunt discriminatorii.
Ședința s-a încheiat imediat după citirea moțiunii. Dezbaterea și votul vor avea loc luni, de la ora 15. Deși social democrații au transmis avertismente voalate, l-au contrazis pe premierul Ilie Bolojan și s-au dezis public de unele măsuri din pachetul fiscal, liderii PNL și USR sunt încrezători că PSD va vota împotriva moțiunii.
MIRCEA ABRUDEAN, președintele Senatului, senator PNL: Nu am simțit nicio amenințare, nu poate fi vorba de niciun șantaj, sunt discuții și tensiuni normale între partide cu viziuni diferite.
ȘTEFAN PĂLARIE, senator USR: Eu nu am nicio emoție pentru moțiunea care va fi dezbătută și votată luni, sunt convins că acest guvern va fi spijinit în continuare.
Niciun semnal nou de la PSD însă. Liderii partidului au afirmat în urmă cu două zile că în partid urmează o reevaluare a conduitei politice, după ce le-au fost repinse mai multe amendamente privind unele excepții de la plata CASS și taxarea jocurilor de noroc. Liberalii și cei de la USR susțin că diferendele de opinie se vor regla prin mai mult dialog.
ACTUALIZARE Ședința plenului Parlamentului s-a încheiat.
ACTUALIZARE Petrișor Peiu (AUR) dă citire textului moțiunii de cenzură.
Petrișor Peiu, parlamentar AUR: La un separeu mare, într-un restaurant de lux, clienții beau și mănâncă, șampanie scumpă, caviar și fumează trabucuri cubaneze. Afară, pe terasă, un alt grup mănâncă cartofi prăjiți și beau bere la PET. La final, după o petrecere lungă vine nota de plată la separeu. E uriață. Mesenii simandicoși se uită lung la notă și spun chelnerului, fără să clipească: să o trimită la masa de pe terasă, să o plătească cei de acolo. Asta a fost condiția României în ultimii ani. Și nouă, românilor de pe terasă, ne-a fost trimisă nota de plată uriașă, consumată de guvernanții din separeu.
Semnatarii moţiunii de cenzură susţin că Guvernul „a uzurpat puterea legitimă şi a batjocorit voinţa de reprezentare a poporului român” şi, ca urmare, „trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos şi toxic”.
Executivul a avizat, vinerea trecută, primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului, iar luni şi-a asumat răspunderea în Parlament pe acest proiect. Cele mai importante măsuri prevăzute în acest pachet sunt impunerea a două cote de TVA – de 11 şi 21% -, majorarea accizelor pentru alcool, carburanţi şi ţigări, precum şi introducerea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei.
Pentru finalizarea acestei proceduri, sesiunea extraordinară a Parlamentului s-a prelungit până pe 14 iulie, dată la care va fi dezbătută şi votată moţiunea de cenzură, semnată de parlamentari de la AUR, S.O.S. România, POT şi neafiliaţi.
Luni vor avea loc dezbaterea şi votul. Opoziţia parlamentară nu are suficiente voturi, 233, pentru adoptarea moţiunii, dar aşteaptă ca parlamentarii de la putere nemultumiţi de măsurile Guvernului să i se alăture.
Opoziţia a iniţiat acest demers după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan şi-a asumat răspunderea pe primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar.
Pentru a fi finalizată această procedură, sesiunea extraordinară a Parlamentului s-a prelungit până pe 14 iulie, dată la care va fi dezbătută şi votată moţiunea de cenzură, semnată de parlamentari AUR, S.O.S. România, POT şi neafiliaţi.
Semnatarii moţiunii de cenzură susţin că Guvernul „a uzurpat puterea legitimă şi a batjocorit voinţa de reprezentare a poporului român” şi, ca urmare, „trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos şi toxic”.
„Imaginaţi-vă următoarea scenă: la un separeu mare, într-un restaurant de lux, clienţii beau şi mănâncă, şampanie scumpă, vită Wagyu, caviar şi fumează trabucuri cubaneze. Afară, pe terasă, un alt grup mănâncă cartofi prăjiţi şi beau bere la PET. La final, după o petrecere lungă, vine nota de plată, la separeu. E uriaşă. Mesenii simandicoşi se uită lung la notă şi îi spun chelnerului, fără să clipească, să o trimită la masa de pe terasă, să o plătească cei de acolo… Asta a fost condiţia României în ultimii ani! Şi nouă, românilor de pe terasă, ne-a fost trimisă nota de plată uriaşă consumată de guvernanţii din separeu”, se arată în textul moţiunii.
Moţiunea trece în revistă, începând cu 2019 până în prezent, măsurile luate de Guvernele aflate la Palatul Victoria.
„Guvernanţii (…) tocmai ne-au servit un nou pachet de creşteri fiscale. Totul pentru un singur scop sacru, să-şi păstreze neatins dezmăţul cheltuielilor pe care ei înşişi le fac cu banii noştri! Nu puteţi voi plăti cât putem noi cheltui. Aceasta este deviza aşa-ziselor reforme ale statului”, afirmă iniţiatorii moţiunii.
Conform acestora, „dacă proasta guvernare ar fi fost sport olimpic, actualii guvernanţi ar fi ocupat în totalitate podiumul ruşinii”, iar „olimpicii la proba de proastă guvernare” vin să ceară românilor să plătească „incompetenţa, excesele de risipă” ale guvernărilor Orban, Cîţu, Ciucă şi Ciolacu.
„Piromanii care au dat foc ţării vin să ne ceară acum şi bani pentru extinctor. Haideţi să luăm pe rând măsurile cinice pe care le impune Executivul condus de Ilie Bolojan prin actualul proiect al Legii austerităţii – o creaţie apărută din neant, fără vreo minimă transparenţă, fără consultare reală, fără vreo urmă de ruşine sau de remuşcare. Guvernul ne-a pregătit un adevărat şoc economic, impus peste noapte, în mijlocul verii, ignorând orice aparenţă de predictibilitate, se mai susţine în moţiune.
Executivul a avizat vinerea trecută primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului, iar luni şi-a asumat răspunderea în Parlament pe acest proiect. Cele mai importante măsuri prevăzute în acest pachet sunt impunerea a două cote de TVA de 11 şi 21%, majorarea accizelor pentru alcool, carburanţi şi ţigări, precum şi introducerea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei.
Dacă moţiunea de cenzură va trece, adică dacă va primi votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, atunci Guvernul Bolojan este demis. Dacă aceasta nu va trece, atunci proiectul pe care Executivul şi-a asumat răspunderea este adoptat.

