Economiștii avertizează că tăierea sporurilor este foarte periculoasă: Va determina plecarea din instituții a oamenilor buni și rămânerea loazelor

3 July 2025, 14:36

Tăierea sporurilor este foarte periculoasă, sunt de părere specialiştii în fiscalitate, pentru că va determina plecarea oamenilor buni din instituţii. Economiştii spun că măsurile anunţate de Guvern reprezintă doar o mică parte din ceea ce este nevoie.

Analiștii spun că tăierea sporurilor, în contextul măsurilor fiscale anunțate de Guvern, este periculoasă pentru că determină plecarea oamenilor buni din instituțiile publice, dar și că nu ar fi nevoie de acest pachet de măsuri dacă toți cetățenii și-ar plăti corect taxele.

Gabriel Briș, consultant fiscal: Tăierea sporurilor era, din păcate, o decizie importantă, pentru că costurile cu salariile bugetarilor au crescut cu peste 20% numai anul trecut. Au crescut, la fel ca și pensiile, cu vreo 40% în ultimii doi ani. Pe primul trimestru din acest an, 88,55% din veniturile fiscale s-au dus pe asistență socială și salarii. Problema cu aceste tăieri este foarte periculoasă, pentru că vor determina plecarea din instituții a oamenilor buni, care au alternative, și rămânerea loazelor puse pe criterii politice. Era mult mai eficient să se scadă bugetele de salarii pe instituții și să-și facă fiecare instituție treaba. Aceste măsuri sunt cârpeli. (…) Ar trebui să avem consultări despre refacerea atractivității României pentru investitori.

Răzvan Orășanu, analist economic: Se vântură ideea că avem o problemă bugetară. Nu, nu avem o problemă de cheltuieli, ci o problemă de încasări, dublată de un deficit al balanței comerciale, despre care nu vorbește nimeni. Suntem în această situație pentru că gap-ul de încasare la TVA, de 30%, este cel mai mare din Europa. Dacă măcar jumătate dintre cei care azi nu-și plătesc corect taxele, inclusiv TVA-ul, ar fi corecți, nu ar mai fi nevoie să luăm aceste măsuri. Și dacă ANAF ar fi restructurat, nepolitizat și mult mai funcțional, altfel ar sta lucrurile.

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri seara că, dacă nu ar fi luate măsurile pentru reducerea deficitului bugetar, România ar putea intra într-o recesiune brutală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite