Trenurile vor circula cu viteză redusă, în zonele în care temperatura la nivelul șinei va atinge sau depăși 50 de grade Celsius, anunță CFR
Trenurile vor circula cu viteză redusă, unde temperatura la nivelul șinei va atinge sau depăși 50 de grade Celsius. CFR a luat această decizie în urma prognozelor meteorologice anunțate, potrivit cărora se vor înregistra temperaturi extreme, în perioada următoare.
Măsurile speciale vor fi luate pentru desfășurarea în condiții de siguranță a traficului feroviar, explică CFR într-un comunicat.
‘Pe întreaga rețea feroviară, personalul de specialitate din cadrul CFR SA desfășoară permanent activități suplimentare de verificare și monitorizare a stării infrastructurii. Temperaturile înregistrate la nivelul șinelor sunt supravegheate în timp real, astfel încât echipele de întreținere să poată interveni prompt acolo unde situația o impune, prevenind eventuale incidente sau disfuncționalități. Reducerea temporară a vitezei de circulație a trenurilor în condiții de caniculă este o măsură esențială, menită să asigure desfășurarea traficului feroviar în cele mai bune condiții de siguranță, chiar și în situații meteorologice extreme‘, se arată în comunicat.
Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, noi atenționări Cod galben de caniculă, ce vizează, până joi dimineața, peste trei sferturi din țară.

