Guvernul Bolojan prinde contur. Partidele și-au nominalizat viitorii miniștri, luni va fi semnat Protocolul de constituire a Coaliției de guvernare
Protocolul de constituire a Coaliției de guvernare va fi semnat luni, 23 iunie, la ora 10:00, a anunțat Biroul președintelui Senatului. Toate cele patru partide care vor face parte din viitoarea coaliție de guvernare, PSD, PNL, USR și UDMR au avut în weekend ședințe în cadrul cărora au votat propunerile de miniștri în viitorul guvern Ilie Bolojan. Potrivit surselor, luni ar avea loc audierea miniștrilor în Comisii și votul în Parlament.
Noul Guvern care va fi condus de Ilie Bolojan va avea cinci vicepremieri, șase miniștri de la PSD, patru – PNL, patru – USR și doi – UDMR.
PSD, PNL, UDMR și USR au stabilit în acest sfârșit de săptămână propunerile de miniștri care vor face parte din Guvernul Bolojan.
Componența noului Executiv va fi:
- Ilie Bolojan – premier
- Marian Neacșu – vicepremier
- Tánczos Barna – vicepremier
- Dragoș Anastasiu – vicepremier pentru reformă
- Cătălin Predoiu – ministrul Afacerilor Interne, vicepremier
- Ionuț Moșteanu – ministrul Apărării Naționale, vicepremier
- Alexandru Nazare – ministrul Finanțelor
- Ciprian Șerban – ministrul Transporturilor și Infrastructurii
- Radu Marinescu – ministrul Justiției
- Radu Miruță – ministrul Digitalizării și Economiei
- Alexandru Rogobete – ministrul Sănătății
- Cseke Attila – ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației
- Florin Barbu – ministrul Agriculturii
- Florin Manole – ministrul Muncii
- Andras Demeter Istvan – ministrul Culturii
- Daniel David – ministrul Educației
- Oana Țoiu – ministrul Afacerilor Externe
- Dragoș Pîslaru – ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene
- Bogdan Ivan – ministrul Energiei
- Diana Buzoianu – ministrul Mediului.
La prânz, liderul PNL și premier desemnat, Ilie Bolojan, a anunțat că protocolul de coaliție și programul de guvernare sunt finalizate, iar luni ar putea fi gata o majoritate parlamentară.
Bolojan a prezentat și propunerile de miniștri ai PNL, votați în Biroul Național Politic al partidului.
Astfel, miniștrii liberali din viitorul guvern pe care-l va conduce sunt: Alexandru Nazare la Finanțe, Cătălin Predoiu în continuare la Interne, Daniel David la Educație, Dragoș Pîslaru la Fonduri Europene.
Liderul liberal a mai spus că în fruntea Senatului PNL îl propune pe Mircea Abrudean, iar Mihai Jurca ar urma să fie șeful Cancelariei Prim-Ministrului.
Sâmbătă, social-democraţii au decis că intră la guvernare, iar duminică au votat lista miniștrilor din viitorul guvern. Aceștia sunt:
Ciprian Șerban la Transporturi
Radu Marinescu la Justiție
Florin Manole la Muncă
Florin Barbu la Agricultură
Alexandru Rogobete la Sănătate
Bogdan Ivan la Energie
Pentru funcția de vicepremier a fost nominalizat Marian Neacșu.
PSD a decis prin vot ce miniștri va avea în viitorul Guvern
Și UDMR a aprobat intrarea partidului la guvernare, într-o ședință a conducerii. Uniunea ar urma să aibă doi miniștri în viitorul guvern Ilie Bolojan: Cseke Attila, la ministerul Dezvoltării și Demeter Andras Istvan la Cultură. De asemenea, UDMR ar urma să aibă și un vicepremier fără portofoliu, Barna Tanczos.
UDMR a decis că intră la guvernare. Uniunea va avea două ministere și un vicepremier fără portofoliu
Cei de la USR și-au validat încă de sâmbătă cei patru miniştri care vor face parte din executivul condus de Ilie Bolojan.
Cei patru miniștri USR care vor face parte din Cabinetul Bolojan sunt: Diana Buzoianu (Ministerul Mediului), Oana Țoiu (Ministerul Afacerilor Externe), Radu Miruță (Ministerul Economiei și Digitalizării), Ionuț Moșteanu (Ministerul Apărării și vicepremier).

