UDMR a decis că intră la guvernare. Uniunea va avea două ministere și un vicepremier fără portofoliu
UDMR a aprobat intrarea partidului la guvernare, într-o ședință a conducerii care a avut loc azi. Uniunea ar urma să aibă doi miniștri în viitorul guvern Ilie Bolojan: Cseke Attila, la ministerul Dezvoltării și Demeter Andras Istvan la Cultură. De asemenea, UDMR ar urma să aibă și un vicepremier fără portofoliu.
Potrivit președintelui UDMR, Kelemen Hunor, Barna Tanczos va deține funcția de vicepremier, Attila Cseke va continua la Ministerul Dezvoltării, iar Ministerul Culturii va fi preluat de Andras Demeter.
‘UDMR rămâne la guvernare în noua coaliție PSD-PNL-USR-UDMR. La alegerile de anul trecut am cerut un mandat clar: să apărăm cetățenii și comunitatea noastră din interiorul Guvernului și să punem statul la dietă. Acesta este obiectivul nostru și în perioada dificilă care urmează: să reducem deficitul bugetar astfel încât povara să fie suportată, în primul rând, de instituțiile statului și cât mai puțin de cetățeni. În noul Guvern, UDMR va avea un vicepremier – Tánczos Barna, Cseke Attila va conduce Ministerul Dezvoltării, iar Demeter András Ministerul Culturii’, a scris Kelemen Hunor pe Facebook.
Și conducerea PNL a validat, duminică, propunerile de miniştri pentru viitorul guvern, condus de Ilie Bolojan. Anunțul a fost făcut chiar de Bolojan, președinte interimar al PNL.
Bolojan a mai anunțat că protocolul de coaliție și programul de guvernare sunt finalizate, iar luni ar putea fi gata o majoritate parlamentară.
”În această seară urmează să se parcurgă încă o dată toate documentele care țin de cele patru partide și grupul minorităților care vor urma să semneze acest protocol. Foarte probabil, mâine se va semna protocolul. Odată cu toate elementele clarificate, voi face declarații la semnarea acestui protocol’‘, a spus Bolojan, după ședința Biroului Politic Național al PNL.
Sâmbătă, social-democraţii au decis că intră la guvernare, iar duminică au votat lista miniștrilor din viitorul guvern.
Protocolul de constituire a Coaliției de guvernare va fi semnat luni, 23 iunie, la ora 10:00, a anunțat Biroul președintelui Senatului.

