Medicii ieșeni au dezvoltat noi proceduri medicale pentru descoperirea tumorilor de la ficat și pancreas

23 februarie 2024, 10:22

Medicii Institutului de Gastroenterologie și Hepatologie din Iași trag un semnal de alarmă asupra creșterii incidenței cazurilor de afecțiuni oncologice la nivelul tubului digestiv. Mulți pacienți ajung în spital cu icter obstructiv de cauza malignă. Pentru a-i salva, specialiştii ieşeni au dezvoltat două proceduri intervenţionale pe care le aplică în aceste cazuri.

Conform statisticilor, cancerul hepatic este a treia cauză de deces la nivel mondial și 4% dintre români suferă de o formă de cancer pancreatic. Medicii Institutului de Gastroenterologie și Hepatologie din Iași diagnostichează frecvent aceste afecțiuni oncologice. Aici vin pacienți din toată Moldova, a transmis Claudia Dănăilă, pentru TVR Info.

Specialiștii institutului folosesc la ora actuală două tehnici intervenționale de diagnostic și tratament: eco-endoscopie – o combinație între endoscopia digestivă și ecografie – , care le permite vizualizarea structurilor afectate din pancreas, ficat și căi biliare. Se pot preleva probe de șesut din tumori și pot fi tratate leziunile chistice.

Cea de-a doua metodă este o procedură minim invazivă care îmbină endoscopia și radiografia, folosită la pacienții cu ictere obstructive de cauză malignă. Se pot extrage calculii, se pot monta stenturi biliare, iar pacienții își pot continua tratamentul oncologic.

După aceste proceduri, pacientul rămâne în spital câteva ore.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite