Trei militari australieni erau la bordul submarinului american care a scufundat o navă de război iraniană

6 martie 2026, 13:48

Trei militari australieni se aflau la bordul submarinului american care a scufundat o navă de război iraniană în apele internaționale din largul statului insular Sri Lanka.

Informaţia a fost confirmată de prim-ministrul Australiei. El a adăugat că, totuşi, niciun membru al personalului australian nu a participat la o acțiune ofensivă împotriva Iranului.

Militarii se aflau la bordul submarinului în cadrul programului de antrenament trilateral AUKUS, organizat de Statele Unite, Australia și Marea Britanie.

Guvernul de la Canberra a susținut că nu a fost avertizat că Statele Unite şi Israelul plănuiau să atace Iranul weekendul trecut.

Torpilarea fregatei iraniene s-a soldat cu moartea a cel puţîn 87 de persoane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite