TALIS 2024 | Profesorii români, mulțumiți de salarii și condiții. Specialiştii în educaţie pun sub semnul întrebării cele declarate de respondenți

12 octombrie 2025, 17:57 (actualizat 12 octombrie 2025, 21:32)

Profesorii de gimnaziu din România se declară mulţumiţi de salariile, condiţiile de muncă şi rezultatele pe care le au cu elevii. Cel puţin așa reiese din cel mai mare studiu internaţional legat de predare şi învăţare, TALIS 2024. Răspunsurile cadrelor didactice intră totuşi în contradicţie cu realitatea afişată până acum, dominată de nemulţumiri. Specialiştii în educaţie pun sub semnul întrebării cele declarate de respondenți.

Din studiul TALIS 2024, realizat sub umbrela OCDE, aflăm că 81% dintre profesorii români care au răspuns chestionarului sunt mulțumiți de condițiile de angajare, mult peste media OCDE de 68%. De asemenea, 57% sunt satisfăcuţi de salarii, în condiţiile în care media OCDE este de 39%.

Prin telefon, MARIAN STAŞ, expert educaţie: E o discrepanţă uriaşă între ceea ce rezultatele astea spun şi ceea ce percepem noi din viaţa de zi cu zi, din realitatea de zi cu zi din mediul educaţional. Fie oamenii ăştia nu au răspuns cinstit, poate să fie aşa o tendinţă de a da bine în chestionare. Sau pot să mă gândesc şi la un anume tip de ipocrizie. Mesajul dominant din zona resursei umane în educaţie este mai degrabă unul de insatisfacţie.

Acelaşi studiu ne arată că 96% dintre profesori declară că sunt satisfăcuți cu locul de muncă, indiferent că lucrează în şcoli din mediul urban sau rural. Şi doar 7% spun că se stresează mult în timpul muncii.

SORIN HAIDUC – director Colegiul Naţional „P.D.Ţichindeal”, Arad: În ipoteza în care acest studiu este bine fundamentat şi ştiinţific abordat nu pot decât să apreciez la superlativ idealismul, optimismul, modestia colegilor care au răspuns. Dovedeşte că ei se mulţumesc cu puţin şi dacă ar fi să fac o apreciere, acum fără să mai glumim, consider că nu corespunde realităţii.

Şapte din zece cadre didactice se laudă că îşi ating obiectivele lecţiilor, în timp ce media OCDE e de patru din zece. Răspunsurile intră în contradicţie cu rezultatele la testele PISA, unde România e de obicei la coada clasamentului european. Nici rezultatele la examenele naţionale nu sunt extraordinare.

ANCA FLOREA – director adjunct Colegiul Naţional „Bogdan Petriceicu Haşdeu”, Buzău: Când vom începe în educaţie să nu ne mai minţim? Să nu ne mai minţim unii pe alţii? Când vom începe să avem examene relevante?

MARCEL BARTIC – profesor de istorie: Trebuie să avem şi un exerciţiu de onestitate cu noi. Nu ştiu dacă sunteţi de acord cu mine, dar am rezerve foarte mari că sistemul de evaluare pe care îl avem noi profesorii este unul funcţional, realist şi onest.

Răspunsurile la studiul TALIS au fost colectate în primăvara anului trecut. Din România au participat peste 4.000 de profesori şi directori. La nivel internaţional au răspuns 280.000 de cadre didactice.

Pe de altă parte, un alt studiu care a măsurat percepţia asupra educaţiei din România arată că doar 12% dintre respondenţi consideră sistemul educaţional unul de calitate.

Abandonul şcolar, programa învechită şi formarea inadecvată a profesorilor sunt principalele probleme ale sistemului, potrivit studiului Ipsos la care au răspuns 500 de persoane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite