Ministrul Sănătății a anunțat modificarea ordinului ce reglementează felul în care reprezentanții cultelor au acces la pacienții internați în spital cu COVID-19 și modul în care sunt organizate înmormântările. "Credem că e bine ca pacienții care au nevoie de susținere să o primească atât din partea reprezentanților cultelor, cât și din partea unui aparținător. Asta trebuie să se facă în condiții de siguranță", a declarat Vlad Voiculescu. În privința numărului de persoane care pot lua parte la o înmormântare, ministrul a precizat că rămân valabile aceleași reglementări ca la adunările publice.
Persoanele care se confruntă cu presiunea cauzată de pandemia de COVID-19 vor beneficia, începând de astăzi, de servicii gratuite de sprijin psihologic prin apelarea liniei telefonice cu tarif normal 021.9081.
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat luni că nu se ştie cât va dura până când se va reveni la "libertatea" din urmă cu un an şi jumătate, de dinainte de pandemie, şi este “foarte probabil” că lumea va trebui să trăiască “într-un fel sau altul cu o formă sau alta” a noului coronavirus.
Pacienţii români care au nevoie de transplant pulmonar nu mai pot fi transplantaţi în România, pentru că acreditarea Centrului de Transplant al Spitalului Clinic ''Sfânta Maria'' a expirat pe 9 martie, a afirmat duminică ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu.
Am ajuns la ultima linie de apărare în lupta anticovid și, fără ajutorul populației care să respecte regulile, sistemul medical riscă să cedeze. Este apelul disperat făcut de medici și de autoritățile din sănătate astăzi, când la terapie intensivă s-a înregistrat un nou record. Sunt internați 1456 de bolnavi. Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu a anunțat că la ATI numărul paturilor a ajuns la 1620. Iar în București s-a apelat inclusiv la spitalele neimplicate până acum direct în preluarea bolnavilor de COVID. În plus, urgențele vor fi direcționate și spre spitale care nu asigurau astfel de servicii.
Miniştrii Sănătăţii şi Economiei, Vlad Voiculescu şi Claudiu Năsui, s-au întâlnit astăzi, într-un grup comun de lucru, cu reprezentanţii industriei hoteliere din România.
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a fost amendat de Poliţia Capitalei cu suma de 1.500 de lei pentru că nu a purtat masca de protecţie conform legislaţiei în vigoare.
Ministrul Sănătății spune că nu înțelege ce anume solicită oamenii care ies la proteste. Toate restricțiile au scopul de a limita efectele pandemiei și a proteja sănătatea tuturor, explică Vlad Voiculescu.
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunţat că miercuri a fost identificat un virus SARS-CoV-2 cu tulpina sud-africană la Spitalul "Matei Balş", precizând că nu este primul caz de acest tip în România.