Ministrul Sănătății: Se modifică regulile de acces al preoților și aparținătorilor la pacienții internați cu coronavirus. Se modifică normele pentru înmormântări

Ministrul Sănătății a anunțat modificarea ordinului ce reglementează felul în care reprezentanții cultelor au acces la pacienții internați în spital cu COVID-19 și modul în care sunt organizate înmormântările. "Credem că e bine ca pacienții care au nevoie de susținere să o primească atât din partea reprezentanților cultelor, cât și din partea unui aparținător. Asta trebuie să se facă în condiții de siguranță", a declarat Vlad Voiculescu. În privința numărului de persoane care pot lua parte la o înmormântare, ministrul a precizat că rămân valabile aceleași reglementări ca la adunările publice.

Ministrul Sănătății anunță noi măsuri: Redirecționarea urgențelor non-COVID către spitale de boli cronice, suplimentarea paturilor ATI în unități neimplicate până acum. Avem record de pacienți COVID internați la ATI

Am ajuns la ultima linie de apărare în lupta anticovid și, fără ajutorul populației care să respecte regulile, sistemul medical riscă să cedeze. Este apelul disperat făcut de medici și de autoritățile din sănătate astăzi, când la terapie intensivă s-a înregistrat un nou record. Sunt internați 1456 de bolnavi. Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu a anunțat că la ATI numărul paturilor a ajuns la 1620. Iar în București s-a apelat inclusiv la spitalele neimplicate până acum direct în preluarea bolnavilor de COVID. În plus, urgențele vor fi direcționate și spre spitale care nu asigurau astfel de servicii.

Ultima Oră

Cele mai citite