Vlad Voiculescu
În ședința de urgență de la USR-PLUS s-a decis continuarea guvernării, cu condiția retragerii lui Florin Cîțu din funcția de premier. Liderii partidului sunt nemulțumiți de modul în care Vlad Voiculescu a fost demis. În replică, liderul PNL, Ludovic Orban, spune că nu se pune problema.
Reacții după demiterea lui Voiculescu | Anca Dragu: Nu ne putem clătina în faţa presiunilor sistemului și a jocurilor politice. Alexandru Rafila: Considerăm că decizia de revocare este perfect justificată
Decizia premierului Florin Cîțu de a-l demite pe Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătății a declanșat reacții de surprindere sau de revoltă în rândul partenerilor de guvernare de la USR-PLUS. Din opoziție vin aplauze pentru demiterea lui Voiculescu, împotriva căruia a și fost depusă o moțiune. E un gest de responsabilitate din partea premierului, spune deputatul PSD, Alexandru Rafila.
Vlad Voiculescu a fost demis de la Ministerul Sănătății. USR-PLUS pune sub semnul întrebării funcționarea Coaliției. Filmul evenimentelor
Premierul Florin Cîţu i-a revocat din funcţie, miercuri, pe ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu și pe secretarul de stat, Andreea Moldovan. Președintele Klaus Iohannis a semnat ordinul de revocare din funcție a lui Vlad Voiculescu, nu și pe acela de numire a lui Dan Barna la Ministerul Sănătății, întrucât acesta a refuzat interimatul. USR-PLUS acuză premierul că nu a fost consultată înainte de demiterea lui Vlad Voiculescu și cere retragerea sprijinului politic pentru premierul Cîțu, în urma acestei decizii. Florin Cîțu a preluat interimatul de la Sănătate.
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: Bucureştiul nu se carantinează de Paşti
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, afirmă că Bucureştiul nu se carantinează de Paşti. Voiculescu a adăugat că ”doar s-au clarificat/actualizat criteriile care pot duce către o recomandare de carantinare a unei localităţi''.
Marcel Ciolacu: PSD ia în considerare greva parlamentară
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat marţi că nu poate să instige românii să iasă în stradă, riscând astfel ca aceştia să se îmbolnăvească, dar a menţionat că social-democraţii iau în considerare o grevă parlamentară ca formă de luptă a opoziţiei cu cei de la guvernare.
Vicepremierul Dan Barna, la TVR: În lupta cu pandemia, Vlad Voiculescu e vârful de lance. Foarte puțini din acest guvern ar fi rezistat la atacurile mizerabile și la vânătoarea revoltătoare de care are parte
"Vlad Voiculescu este cea mai bună soluție pe care în coaliție o avem în momentul acesta pentru Ministerul Sănătății", a subliniat marți seară, la România 9, vicepremierul Dan Barna. Liderul USR a subliniat că "foarte puțini din acest guvern și din clasa politică ar fi rezistat la atacurile mizerabile care i se fac și la vânătoarea revoltătoare de care are parte". Barna declarase luni, în contextul unor discuții mai largi din coaliție, că Vlad Voiculescu "nu e perfect, nu e un diamant în ceea ce înseamnă managementul sistemului de sănătate".
Filmul evenimentelor tragediei de la Institutul Victor Babeș. Tirul ATI fusese adus de la Ploiești, unde a avut probleme tot cu alimentarea cu oxigen
Pentru cei opt pacienţi cu COVID-19 din unitatea mobilă de terapie intensivă, coşmarul a început după ora 17. Apăruse o defecţiune la instalaţia de oxigen. Trei bolnavi de COVID au murit sufocaţi, iar cinci pacienți au fost salvaţi şi sunt acum îngrijiţi în alte spitale din București.
Ministrul Sănătății: Primul lucru, după ce-am aflat de tragedia de la Victor Babeș - să-i transferăm pe cei cinci pacienți. Acolo, ne-am asigurat că Poliția și rudele victimelor au fost anunțate
Vlad Voiculescu a venit cu precizări în legătură cu tragedia de la Institutul Victor Babeș. Trei pacienți au murit luni, după ce ventilatoarele din tirul ATI au intrat în avarie, din cauza creșterii presiunii de oxigen. Conferința de la Ministerul Sănătății a fost transmisă de TVR1, TVR Plus și pe contul de Facebook al Știrilor TVR.
STS, în cazul "Victor Babeş": Un cadru medical a apelat de două ori 112
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a precizat că au fost înregistrate două apeluri la numărul unic de urgenţă 112 în cazul incidentului de la Spitalul "Victor Babeş", potrivit Agerpres.

