Fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, despre criza paturilor ATI: "Deplasările în teren sunt cele care îți arată informația exactă. Și cauți și rezervările de paturi de terapie intensivă sau adaptezi paturi"

Pentru depășirea crizei de la ATI este nevoie de o evaluare cât mai corectă a fiecărui spital în parte și a fiecărei localități în parte, în funcție de necesarul de paturi, pentru a fi adaptate aceste paturi pentru terapie intensivă, a subliniat Nelu Tătaru, luni seară, la TVR. Fostul ministru al Sănătății și actualul președinte al Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaţilor a detaliat modul în care România a ajuns de la 340 de paturi de terapie intensivă, câte avea la izbucnirea pandemiei, la 1.530 la sfârșitul anului trecut.

Trei pacienți au murit în tirul ATI COVID de la spitalul Victor Babeș din Capitală, după ce s-au oprit toate ventilatoarele instalației de oxigen. Filmul evenimentelor

Trei pacienți bolnavi de COVID și-au pierdut viața la unitatea mobilă de terapie intensivă inaugurată în incinta spitalului bucureștean "Victor Babeș" cu doar două zile în urmă. Din primele informații, cele trei persoane au murit din cauza unei defecțiuni la instalația de oxigen a unității mobile. Cinci pacienți au fost transferați în alte unități. Potrivit DSU, toate ventilatoarele au intrat simultan în avarie, iar reprezentantul firmei care se ocupa de mentenanță a refuzat să intre în tir, deși i s-a oferit echipament de protecție.

Moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, depusă de PSD

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a dovedit "cu vârf şi îndesat" că nu este omul "potrivit" pentru a conduce cel mai important domeniu în actuala criză medicală fără precedent provocată de pandemia de COVID-19, provoacă "doar confuzie", nu respectă regulile obligatorii pentru ceilalţi şi "se ceartă cu toată lumea", ca urmare trebuie să plece "urgent" din funcţie, transmit deputaţii PSD în moţiunea simplă depusă luni.

Vlad Voiculescu, criticat, dar păstrat la șefia Ministerului Sănătății

Vlad Voiculescu rămâne la conducerea Ministerului Sănătăţii, dar primeşte un avertiment de la liderii PNL: "dacă situaţia din minister nu se îmbunătăţeşte, va fi schimbat din funcţie". Partenerii de coaliţie au continuat să critice modul în care ministrul Sănătăţii, dar şi şeful DSU, au făcut mutarea pacienţilor de la Spitalul Foișor vineri seară. Deocamdată, nimeni nu a fost sancţionat.

Premierul și ministrul Sănătății, tot mai desincronizați. Florin Cîțu așteaptă demisii de onoare

Premierul Florin Cîțu așteaptă demisii de onoare după scandalul de la spitalul Foișor. Fără să nominalizeze explicit un responsabil. Ruptura dintre șeful Guvernului și ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, pare însă iremediabilă. În ziua în care România a înregistrat un nou record de pacienți internați la Terapie Intensivă, cei doi nu au reușit să își coordoneze strategiile de comunicare pe această temă: au făcut declarații în același timp, dar separat.

Ultima Oră

Cele mai citite