Vlad Voiculescu
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a precizat luni seară că a aflat în jurul orei 18.30 despre ce s-a întâmplat în tirul ATI COVID de la Spitalul Victor Babeș din Capitală. Ministrul a mers acolo pentru a vorbi cu medicii.
Fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, despre criza paturilor ATI: "Deplasările în teren sunt cele care îți arată informația exactă. Și cauți și rezervările de paturi de terapie intensivă sau adaptezi paturi"
Pentru depășirea crizei de la ATI este nevoie de o evaluare cât mai corectă a fiecărui spital în parte și a fiecărei localități în parte, în funcție de necesarul de paturi, pentru a fi adaptate aceste paturi pentru terapie intensivă, a subliniat Nelu Tătaru, luni seară, la TVR. Fostul ministru al Sănătății și actualul președinte al Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaţilor a detaliat modul în care România a ajuns de la 340 de paturi de terapie intensivă, câte avea la izbucnirea pandemiei, la 1.530 la sfârșitul anului trecut.
Trei pacienți au murit în tirul ATI COVID de la spitalul Victor Babeș din Capitală, după ce s-au oprit toate ventilatoarele instalației de oxigen. Filmul evenimentelor
Trei pacienți bolnavi de COVID și-au pierdut viața la unitatea mobilă de terapie intensivă inaugurată în incinta spitalului bucureștean "Victor Babeș" cu doar două zile în urmă. Din primele informații, cele trei persoane au murit din cauza unei defecțiuni la instalația de oxigen a unității mobile. Cinci pacienți au fost transferați în alte unități. Potrivit DSU, toate ventilatoarele au intrat simultan în avarie, iar reprezentantul firmei care se ocupa de mentenanță a refuzat să intre în tir, deși i s-a oferit echipament de protecție.
Moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, depusă de PSD
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a dovedit "cu vârf şi îndesat" că nu este omul "potrivit" pentru a conduce cel mai important domeniu în actuala criză medicală fără precedent provocată de pandemia de COVID-19, provoacă "doar confuzie", nu respectă regulile obligatorii pentru ceilalţi şi "se ceartă cu toată lumea", ca urmare trebuie să plece "urgent" din funcţie, transmit deputaţii PSD în moţiunea simplă depusă luni.
Vlad Voiculescu, criticat, dar păstrat la șefia Ministerului Sănătății
Vlad Voiculescu rămâne la conducerea Ministerului Sănătăţii, dar primeşte un avertiment de la liderii PNL: "dacă situaţia din minister nu se îmbunătăţeşte, va fi schimbat din funcţie". Partenerii de coaliţie au continuat să critice modul în care ministrul Sănătăţii, dar şi şeful DSU, au făcut mutarea pacienţilor de la Spitalul Foișor vineri seară. Deocamdată, nimeni nu a fost sancţionat.
Moșteanu, liderul deputaților USR-Plus: Propun trecerea tuturor spitalelor în subordinea Ministerului Sănătăţii, să începem cu spitalele MApN, SRI şi SIE
Liderul grupului USR PLUS din Camera Deputaţilor, Ionuţ Moşteanu, propune trecerea tuturor spitalelor în subordinea Ministerului Sănătăţii şi susţine începerea acestui demers cu spitalele MApN, SRI, SIE, MAI.
Premierul și ministrul Sănătății, tot mai desincronizați. Florin Cîțu așteaptă demisii de onoare
Premierul Florin Cîțu așteaptă demisii de onoare după scandalul de la spitalul Foișor. Fără să nominalizeze explicit un responsabil. Ruptura dintre șeful Guvernului și ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, pare însă iremediabilă. În ziua în care România a înregistrat un nou record de pacienți internați la Terapie Intensivă, cei doi nu au reușit să își coordoneze strategiile de comunicare pe această temă: au făcut declarații în același timp, dar separat.
Premierul Florin Cîțu, în contextul evacuării spitalului Foișor: Remanierea nu se discută, se anunță
Premierul Florin Cîţu, la finalul unei şedinţe a Centrului Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei, a vorbit despre lipsa paturilor ATI în spitale, despre deschiderea de noi centre de vaccinare și despre situația de la spitalul Foișor din Capitală. În acest context, premierul a afirmat că o remanierea nu se discută, se anunță.
Voiculescu: Doar 6 paturi libere la ATI, în toată țara. MS nu poate decide peste un manager de spital aflat în subordinea unei primării
România mai are, în prezent, şase paturi libere la Terapie intensivă pentru pacienţii cu COVID-19, a declarat, duminică, ministrul Sănătăţii. Vlad Voiculescu a mai spus că Spitalul Foișor nu este în subordinea ministerului, iar acesta nu poate interveni.

