Publicarea datelor despre vaccinare agită apele în Guvern. Explicații pentru care mai mulți români s-au imunizat peste rând

Cifrele publicate de Ministerul Sănătății privind vaccinarea aduc noi controverse în spațiul public. Baza de date arată că mai mulți români ar fi fost imunizați peste rând. Sunt, de fapt, persoanele din categoriile vulnerabile, care nu aveau nevoie de programare, susține coordonatorul campaniei de vaccinare. Deși Ministrul Sănătății vorbește despre transparență, admite că unele cifre nu sunt reale.

Noi precizări despre controlul la MS. Ce spun premierul Florin Cîțu și col. Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei de vaccinare

Premierul Florin Cîţu a precizat marţi că datele publicate de Ministerul Sănătăţii cu privire la care a fost sesizat sunt legate de vaccinare, nu de numărul testelor din fiecare judeţ şi că vrea să se asigure că nu au fost lansate în spaţiul public informaţii care să creeze probleme. La rândul său, coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva SARS-CoV-2, col. dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că l-a informat pe premierul Florin Cîţu, la solicitarea acestuia, despre datele privitoare la imunizare, respectiv despre modalitatea prin care aceste date sunt publicate în mediul online.

Contre în Guvern pe testele Covid din fiecare județ. Corpul de control al premierului verifică dacă Ministerul Sănătății a avut toate avizele. Vlad Voiculescu: Aceste date nu sunt informații secrete

În Guvern sunt discuții aprinse legate de numărul de teste prelucrate în fiecare județ în parte. Corpul de control al premierului va verifica dacă Ministerul Sănătății a avut toate avizele pentru a le publica. "Aceste date nu sunt informații secrete", răspunde Vlad Voiculescu, care vrea să afle pe cine a supărat. Potrivit ultimei informări, ieri, cele mai multe testări s-au făcut în București și cele mai puține în Covasna - 12.

B. Mahler: Starea pacienților transferați în urma degajării de fum a fost reevaluată. Patru dintre ei au rămas la ATI. Institutul "Marius Nasta" are un singur pompier angajat care e în concediu de șase luni

Panică în noaptea de duminică spre luni la Institutul ”Marius Nasta”, din Capitala. O degajare de fum la unitatea mobilă ATI a dus la alertarea echipelor de intervenție. Pompierii au ajuns rapid la fața locului cu opt autospeciale de stingere. În unitatea mobilă erau șapte pacienți, care au fost transferați în alte secții din spital. Nimeni nu a fost rănit.

Ministrul Sănătății, luat la rost de Diana Şoşoacă. Senatoarea și-a făcut apariția la Institutul Marius Nasta

Aproape de miezul nopţii, la finalul declaraţiilor date de autorităţi, la Institutul Marius Nasta şi-a făcut apariţia Diana Şoşoacă. În Institut a fost alertă duminică noapte după ce un ventilator de la unitatea mobilă de terapie intensivă amplasată în curte a degajat fum. Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, s-a deplasat la locul incidentului pentru a verifica situația.

Alertă de incendiu la Institutul "Marius Nasta", la o unitate mobilă de terapie intensivă. În interior erau 7 pacienți. Nimeni nu a fost rănit. Mobilizare de amploare a pompierilor

Opt autospeciale de pompieri, trei echipaje de descarcerare și 12 echipaje SMURD au fost mobilizate duminică seara la Institutul Marius Nasta, după ce un ventilator de la unitatea mobilă de terapie intensivă amplasată în curte a degajat fum. În unitatea mobilă se aflau 7 pacienți ventilați non-invaziv. Cu toții au fost mutați în secțiile COVID din institut. Nimeni nu a fost rănit. Pompierii nu au găsit flacără în momentul în care au ajuns. O anchetă va stabili exact ce s-a întâmplat la unitatea de climatizare exterioară.

Ultima Oră

Cele mai citite