Cadouri de Florii pentru copiii ucraineni. Tatiana: "Suntem surprinși că se organizează evenimente pentru noi. În fiecare zi ne rugăm să se încheie războiul"

Refugiații care s-au stabilit în România se străduiesc să-și găsească un loc în comunitate. Iar românii fac tot ce pot ca să le îndulcească viaţa, mai ales acum, în perioada sărbătorilor - de la ateliere de gătit bucate tradiționale ucrainene, la daruri de Florii, mai ales pentru cei mici. 170 de copii din Ucraina au venit la biserica din Cluj Napoca cu zâmbetul pe buze, nerăbdători să primească daruri.

Pentru mulți ucraineni, România devine a doua patrie

Sunt mai mult de 610 mii de ucraineni care au intrat în România de la declanșarea războiului. Cei mai mulți au plecat mai departe către țări din vestul Europei. Sunt, însă, și mulți refugiați care au găsit sprijin aici și au decis să rămână la noi în țară.

Elevii ucraineni aflaţi la Arad preferă să înveţe online

Aproape toţi cei 100 de copii care ar fi trebuit să meargă la şcoală au anunţat că vor să înveţe de acasă, printr-un program al Ministerului Educaţiei din Ucraina. Acum Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad trebuie să le asigure tablete. Iar pentru cei care vor merge fizic la şcoală trebuie să găsească vorbitori de ucraineană.

Tot mai puţini ucraineni reuşesc să ajungă la graniţă

Astăzi, în intervalul orar 00.00-16.00, au intrat în România, prin Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmației 1022 persoane și 97 autoturisme. Din cele 1022 de persoane, 824 sunt cetățeni ucraineni. Până la ora 16.00 nu au fost solicitări de azil în Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmației.

Cazuri de rujeolă printre refugiaţii ucraineni ajunşi în România

Câteva sute de refugiaţi din Ucraina ajunşi în ţara noastră suferă de diverse boli, iar aproape un sfert dintre ei au avut nevoie de internare. Se face triaj în locurile unde sunt cazaţi, pentru a preveni riscul de epidemii. Aşa au fost depistate şi cazuri de rujeolă. Medicii fac acum apel către populaţie să se vaccineze împotriva rujeolei.

O bunică din Ucraina a trecut vama Siret doar ca să le aducă de mâncare celor dragi, care au fugit de război şi se refugiază în vestul Europei. O echipă a Ştirilor TVR a ajutat-o să ajungă la timp la nepoţi

Grija bunicilor faţă de copii şi nepoţi este fără margini, mai ales în vreme de război. Este şi cazul unei femei din Ucraina care a trecut vama Siret doar ca să le aducă de mâncare celor dragi, care au fugit de război şi se refugiază în vestul Europei. Cei mai mulţi dintre vârstnicii din Ucraina rămân acasă, dar spera ca războiul să se termine mai repede şi să-i revadă pe cei dragi.

Majestatea Sa Margareta, vizită în Vama Isaccea: Sunt mândră de românii care şi-au deschis braţele şi inimile pentru a-i ajuta pe refugiaţii ucraineni

"Sunt mândră de românii care şi-au deschis braţele şi inimile pentru a-i ajuta pe refugiaţii ucraineni", a spus Majestatea Sa Margareta, la Isaccea, unde sunt primiţi cei care fug din sudul Ucrainei distrus de război. Familia Regală a fost însoţită şi de reprezentatul ONU pentru refugiaţi care va rămâne în următoarele trei luni în România.

Ultima Oră

Cele mai citite