refugiaţi ucraineni în România
Valul de refugiaţi care au lăsat în urmă nu doar oameni dragi şi cămine, ci şi cariere şi visuri, a adus în România şi speranţe. Multor angajatori le-a adus speranţa că ar putea acoperi măcar o mică parte din deficitul cronic de forţă de muncă. Pe lângă reacţii pline de empatie, pe Internet curg ofertele de slujbe pentru ucraineni. Autorităţile pregătesc o ordonanţă de urgenţă care le va permite să se angajeze fără condiţii suplimentare pentru un an şi chiar mai mult.
Patru ucraineni din Zaporojie și-au găsit adăpost la o familie de basarabeni stabiliți în Buzău | Refugiații au luat cu ei doar câteva bagaje și Bibilia
Cinci zile de coșmar pe drumul dintre Zaporojie și Buzău. Este calvarul prin care au trecut patru ucraineni, membri ai aceleiași familii, care răsuflă acum ușurați că au scăpat de moarte. Au ajuns în România obosiți și înfriguraţi, dar mulțumiți că acum au siguranţa zilei de mâine. O familie de moldoveni, stabilită în urmă cu 6 ani la Buzău, le-a oferit adăpost şi ajutor să depășească momentele cumplite pe care le-au trăit.
Povești ale voluntarilor care sunt trup și suflet pentru refugiați. Olga Kharlan, multiplă campioană olimpică și mondială ucraineană, a ajuns la Vama Siret
În vămi și în taberele de refugiați, cei care dau o mână de ajutor sunt neobosiți. Zi de zi, de dimineața până seara, voluntarii sunt acolo. La vama Siret, am găsit printre ei și o femeie de 60 de ani, care merge zilnic câțiva kilometri de acasă până la graniță. Drumul nu o sperie, iar în ultimele zile a avut noroc să o invite în mașină voluntari care aveau aceeași direcție ca ea.
Valya, refugiată din Ucraina, rănită în Cernihiv: Ruşii bombardează civilii, nu e niciun dubiu. Ei spun că ţintesc doar obiective militare, dar nu e aşa, e o minciună. Ţintesc blocuri şi case
Tot mai mulţi refugiaţi cu poveşti impresionante ajung în România. Casele lor au fost bombardate şi unii dintre ei au fost la un pas de moarte. Şi-au părăsit ţara abia atunci când s-au convins că armata rusă loveşte şi-n civili. Povestesc despre vieţi distruse, blocuri bombardate, teamă şi nesiguranţă.
IGPF: 25.924 de cetăţeni ucraineni au intrat în România, în ultimele 24 de ore, în creştere cu 8% faţă de ziua precedentă
Un număr de 25.924 de cetăţeni ucraineni au intrat în România, în ultimele 24 de ore, în creştere cu 8% faţă de ziua precedentă, a informat, joi, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.
Refugiaţi ucraineni în Gara de Nord "Suntem fără case, fără viaţa noastră care a fost distrusă. Sunt vremuri grele pentru noi toţi. Acum toate visurile noastre sunt distruse”
Unii dintre refugiaţi au ajuns în aceste zile în Gara de Nord, locul de tranzit de unde sunt preluaţi şi merg spre alte ţări europene sau rămân în România. Speriaţi, înfometaţi şi cu lacrimi în ochi vor să se întoarcă acasă. În ţara lor. Chiar dacă pentru mulţi casă în care trăiau nu mai există.
Povestea unei luptătoare. Anastasia, refugiată din Ucraina, voluntară în România
Mobilizarea de la granițele cu Ucraina este impresionantă. Zeci de asociații și sute de voluntari îi ajută pe refugiați cu hrană, apă, transport și cazare de care e mare nevoie mai ales că vremea s-a înrăutățit simțitor încă de duminică seara. Poveștile tragice ale celor nevoiți să fugă din calea tancurilor se împletesc cu puterea de care dau dovadă. Printre ei se numără și o tânără ucraineancă ce n-a putut sta deoparte și, odată ajunsă în România, a devenit voluntar și își ajută compatrioții.
Punctul de trecere a frontierei de la Rădăuți-Prut va avea program non-stop, pentru a-l fluidiza pe cel cu Ucraina, de la Siret-Porubne. Până acum funcționa doar între orele 08.00 - 20.00
Începând de sâmbătă seara, Poliția de Frontieră, de comun acord cu autoritățile de frontieră din Republica Moldova, a decis ca Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut de la granița comună să fie deschis cu program permanent de 24 de ore. Acest lucru va fluidiza și trecerea frontierei de la granița cu Ucraina, prin punctul de la Siret-Porubne.
Mărturiile unei mame, adăpostite într-un subsol alături de fetiţa ei de un an: La noi se nasc acum copii în subsoluri. Este împuşcată populaţia civilă. Eu nu ştiu cum o să rezistăm, vă rog să ne ajutaţi!
Dramele războiului din Ucraina au fost relatate şi de Olga Kozma, o tânără care a trăit clipe teribile. În EXCLUSIVITATE pentru Ştirile TVR femeia povesteşte cum, alături de mai multe viitoare mame, s-au adăpostit din calea invadatorilor. Atenţie, urmează informaţii cu puternic impact emoţional!

