Incendiile de vegetaţie continuă să provoace numeroase probleme în Spania, mai ales în nordul ţării. Pompierii spanioli sunt ajutaţi de acum şi de colegii lor din România. Un detaşament de 51 de salvatori de la noi din ţară a plecat spre peninsula iberică, unde intervin deja şi pompieri din alte state europene, printre care şi Franţa.
Modul de intervenţie specializat în stingerea incendiilor de pădure pe care România îl trimite în Spania, format din 51 de pompieri din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă şi unităţilor subordonate, va acţiona în regiunea Galicia.