Pompieri români merg în Spania pentru a ajuta la stingerea incendiilor de pădure. Ei vor acţiona în Galicia, una dintre cele mai grav afectate regiuni
Modul de intervenţie specializat în stingerea incendiilor de pădure pe care România îl trimite în Spania, format din 51 de pompieri din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă şi unităţilor subordonate, va acţiona în regiunea Galicia.
Iniţial, poziţionarea pompierilor români fusese stabilită pentru oraşul Jarilla din provincia Caceres, comunitatea Extremadura, iar modificarea a fost dispusă având în vedere dinamica incendiilor.
“Modulul de intervenţie specializat în stingerea incendiilor de pădure îşi va desfăşura misiunea în regiunea Galicia, în apropierea provinciei Ourense. Această modificare a locaţiei de acţiune a survenit ca urmare a unei solicitări primite din partea autorităţilor spaniole, având în vedere dinamica situaţiei de pe teren. Pompierii români vor acţiona în proximitatea modulului similar din Finlanda”, se arată într-un comunicat a DSU.
Potrivit sursei citate, situaţia din teren este în dinamică, fiind posibil să apară şi alte modificări.
“Ca urmare a solicitării transmise de autorităţile din Regatul Spaniei, în data de 17 august, prin Mecanismul European de Protecţie Civilă, România acordă sprijin internaţional pentru combaterea incendiilor de pădure cu care se confruntă această ţară”, a precizat Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.
Transportul echipei de intervenţie se va realiza, joi, cu sprijinul Forţelor Aeriene Române din cadrul Ministerului Apărării Naţionale.
România îşi reafirmă, astfel, solidaritatea şi angajamentul de a sprijini statele membre ale Uniunii Europene în gestionarea situaţiilor de urgenţă de mare amploare.

