Incendii puternice de vegetație în mai multe regiuni ale Spaniei. Pompierii fac eforturi pentru a salva localități. Locuitorii cer intervenția Guvernului
Incendiile continuă să facă ravagii, în special în nordul Spaniei. În întreaga ţară au ars aproape 400 de mii de hectare de vegetaţie, iar pompierii fac eforturi serioase pentru a salva localităţi. Unii spanioli sunt furioşi pe autorităţile locale, pe care le consideră depăşite şi cer ajutorul guvernului de la Madrid.
Pompierii spanioli au continuat lupta cu flăcările în mai multe regiuni ale Spaniei. Cele mai grave probleme sunt în Galicia, Extremadura și Castilla y León.
Din cauza incendiilor care s-au extins rapid, autoritățile au fost nevoite să suspende circulația rutieră și feroviară în aceste regiuni.
În regiunea León, oamenii au protestat față de modul în care administrația locală a gestionat situația, pe perioada incendiilor. Manifestanții au cerut ca guvernul de la Madrid să preia controlul și au solicitat demisia guvernatorului.
În regiunea Zamora, din nordul Spaniei, autoritățile au emis ordine de evacuare pentru locuitori. Sunt aproximativ 8 mii de oameni afectați de incendii.
Un buldozer al armatei spaniole a intervenit în regiunea Zamora pentru a crea un culoar fără vegetație, o barieră care ar putea opri extinderea flăcărilor.
În unele regiuni din Galicia, localnicii privesc neputincioși cum flăcările se apropie de satele și orașele lor, în pofida intervențiilor pompierilor.
Autoritățile din Spania au anunțat, totuși, încheierea valului de căldură, cel mai lung din ultimele cinci decenii, iar acum meteorologii se așteaptă la o scădere a temperaturilor.
Până acum, incendiile au ars 382 de mii de hectare de teren în Spania, adică o suprafață de mărimea insulei Mallorca.

