Alerte de caniculă şi avertismente în privinţa producerii incendiilor, în Europa. Un cetățean român a murit în timp ce recolta fructe în Spania
Atmosfera toridă a pus stăpânire pe Europa. În mai multe state au fost emise alerte de caniculă, dar şi avertismente în privinţa producerii incendiilor. Căldura intensă a adus sfârşitul unui român care culegea fructe în Spania.
Un cetățean român în vârstă de 61 de ani a murit în timp ce recolta fructe în regiunea Lleida, din Spania. Autopsia efectuată săptămâna aceasta a revelat cauza decesului: „insuficiență cardiorespiratorie acută în contextul stresului termic„. Cazul a produs îngrijorări tot mai mari cu privire la condițiile de muncă din timpul sezonului de recoltare.
Fermierii din zonă și-au modificat programul de lucru pentru a-și proteja lucrătorii de arşiţă. Astfel, unii fermieri încep culesul fructelor la ora 5 dimineața.
Pentru alți agricultori, începerea devreme a lucrului nu este o soluție potrivită. Ei susțin că lumina zilei este esențială pentru ca muncitorii să își îndeplinească sarcinile. Le oferă acestora modalități minimale pentru a se proteja de temperaturile caniculare.
Temperaturile ridicate creează probleme și în alte zone ale Europei.
În unele părți ale Germaniei mercurul din termometre a depăşit 35 de grade Celsius săptămâna aceasta.
Ungaria se află sub alertă de căldură extremă. Se așteaptă ca temperaturile să depășească 36 de grade Celsius zilele acestea.
În Peninsula Iberică, căldura are efecte si mai grave.
În Spania se manifestă 14 incendii de amploare care sunt întreţinute de vânturile puternice și căldură.
Focul a provocat decesul a șapte persoane și a ars o suprafață de mărimea Londrei. În acest an, peste 150.000 de hectare de vegetație au fost mistuite în întreaga țară.
Mai multe incendii fac ravagii şi în nord-estul Portugaliei, iar 4.000 de pompieri sunt mobilizaţi pentru stingerea acestora. Şase drumuri naţionale au fost închise în districtele Coimbra și Guarda.

