Incendiile îi afectează şi pe pelerinii care parcurg Camino de Santiago din nordul Spaniei. Printre aceştia sunt şi români

21 August 2025, 19:11

Incendiile de vegetaţie continuă să provoace numeroase probleme în Spania, mai ales în nordul ţării. Pompierii spanioli sunt ajutaţi de acum şi de colegii lor din România. Un detaşament de 51 de salvatori de la noi din ţară a plecat spre peninsula iberică, unde intervin deja şi pompieri din alte state europene, printre care şi Franţa.

Pompierii spanioli, ajutaţi de cei francezi, au luptat cu flăcările în provincia Zamora, din nord-vestul Spaniei, aproape de frontiera cu Portugalia.

Spania a mobilizat peste 3400 de pompieri pentru a stinge focarele de incendii din mai multe regiuni ale ţării, şi 50 de avioane dotate special pentru stingerea flăcărilor.

România a trimis 51 de pompieri în Spania, că să contribuie la stingerea incendiilor de vegetație din regiunea Galicia.

Regatul Spaniei a solicitat ajutorul prin Mecanismul European de Protecție Civilă.

Inițial, modulul de intervenție român ar fi trebuit să acționeze în provincia Caceres, dar dinamică de pe teren a făcut necesară intervenția lor în Galicia. Pompierii români au fost transportați cu sprijinul Forțelor Aeriene Române.

Cu toate că pompierii intervin imediat ce observă pericolul, unele sate au fost arse aproape în totalitate după ce flăcările s-au extins cu viteză. Localnicii îşi reamintesc cu durere momentul în care incendiul a venit pe neaşteptate în mica lor localitate.

Incendiile îi afectează şi pe pelerinii care parcurg Camino de Santiago din nordul Spaniei, o rută foarte populară mai ales vara.

Multe hosteluri de pe traseu s-au închis, iar pelerinii au fost sfătuiţi să urmeze trasee mai sigure. În aceste zile, pe traseu se află şi câţiva pelerini români.

„Am făcut traseul principal şi apoi ne-au spus că singura cale de a continua drumul este pe Camino francez.”

„Am văzut multă cenuşă şi mult fum de-a lungul Camino. Şi s-a dat alarma la Castro Mayor Puertomarín”

Centrul european de monitorizare a incendiilor de vegetaţie a anunţat că doar în provincia Galicia au ars peste 150 de mii de hectare de teren, în luna august.  

Localnicii din regiunile devastate de incendii devin tot mai nemulţumiţi de modul în care autorităţile locale au gestionat această criză şi cer insistent intervenţia guvernului Central de la Madrid.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite