51 de pompieri români, care au acționat timp de o săptămână în Regatul Spaniei, au revenit în ţară
51 de pompieri români, care au acționat timp de o săptămână în Regatul Spaniei, au revenit azi noapte in țară.
Ei au sprijinit autoritățile din peninsula Iberică în lupta cu incendiile de vegetație uscată.
Pompierii întorşi azi noapte pe aeroportul de la Baza 90, sunt specializaţi în stingerea incendiilor de pădure.
Ei au intervenit în mai multe regiuni din Galicia.
Echipajele române au acționat sub coordonarea directă a autorităților spaniole.
Intervenția pompierilor români s-a făcut prin programul de cooperarea europeană, prin Mecanismul de Protecție Civilă al Uniunii Europene.
Transportul echipei de intervenție s-a realizat cu sprijinul Forțelor Aeriene Române din cadrul Ministerului Apărării Naționale.

