Un bărbat a fost călcat de două mașini la interval de câteva secunde

Sfârșit înfiorător pentru un bărbat de 58 de ani din Dâmbovița. Căzut în mijlocul drumului, omul a fost călcat de două mașini. Șoferii susțin că nu l-au văzut și nu au putut evita tragedia. O cameră de supraveghere a surprins episodul șocant și în imagini se vede cum autoturismele trec peste trupul victimei la interval de câteva secunde fără să frâneze.

Flash-ul la volan, un obicei controversat. Poliția Română îi îndeamnă pe șoferi să renunțe la acest obicei

Tradiționalele flashuri pe care le dau șoferii în trafic atunci când vor să-i avertizeze pe alţii, despre radare, de exemplu, au intrat în atenția polițiștilor. Aceștia au postat pe o pagină de socializare un îndemn pentru șoferi să renunțe la obicei. Postarea a devenit virală pe internet, iar răspunsurile conducătorilor auto nu s-au lăsat așteptate.

Victime în unul din trei accidente rutiere. În ultimii ani, sute de copii au murit loviți de mașini

Nici familia şi nici scoala nu le oferă copiilor o educaţie rutieră aşa încât să-i protejeze în faţa şoferilor neatenţi sau care încalcă reguli de circulaţie cu bună ştiinţă. Un raport al Poliţiei Române arată că în unul din 3 accidente cu pietoni, victimele sunt copii. Contribuie la această realitate şi faptul că marcajele rutiere sunt aproape invizibile.

Ultima Oră

Cele mai citite