poliţia rutieră
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 a dispus luarea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile faţă de un barbat de 42 de ani. În perioada 2015-2017, acesta fost prins de trei ori conducând sub influenţa alcoolului, fiind acuzat şi de două infracţiuni de conducere a unui autovehicul având permisul suspendat.
Filtre ale Poliției Rutiere și Agenției Antidrog. Doi șoferi din București s-au urcat la volan după ce s-au drogat
În doar 4 ore, aproape 200 şoferi au rămas fără permis în toată ţara. Poliţiştii au dat 1.600 de amenzi, într-o acţiune ce a vizat transportul de mărfuri şi persoane. În București, au fost amendați șoferi care s-au urcat la volan băuţi ori sub influenţa drogurilor.
Șoferii pot fi sancționați în trafic doar de polițiștii de la Rutieră. Poliția Locală nu mai dă amenzi
Poliția Locală nu mai are voie să dea amenzi șoferilor în trafic! Doar Poliția Rutieră îi poate sancționa pe șoferi, potrivit unei decizii dată de Înalta Curte de Casație și Justiție și publicată, miercuri, în Monitorul Oficial.
Ministrul de Interne, vizită neanunțată la Brigada Poliției Rutiere. Carmen Dan a vorbit despre Statutul polițistului
Ministrul de Interne Carmen Dan a mers vineri la Brigada Poliţiei Rutiere ca să afle ce vor oamenii legii să fie scris în Statutul Poliţistului. Ministrul speră ca sindicatele să se alăture acestui demers şi să vină cu propuneri.
Amenzi la minut, noaptea trecută, în Capitală pentru șoferii vitezomani
A plouat cu amenzi în Capitală, în noaptea de vineri spre sâmbătă, pentru cei care au încălcat regulile de circulaţie. Poliţiştii de la Rutieră i-au vizat, în special, pe şoferii care au mers cu viteză. În numai 20 de minute au fost date 25 de sancţiuni. Acţiunea s-a încheiat la primele ore ale dimineţii.
Filtre pe străzile Capitalei. Poliția Rutieră a amendat 70 de șoferi
Amenzi, permise reţinute şi chiar dosare penale pentru şoferii din Capitală care nu au ţinut cont de regulile de circulaţie. Poliţia Rutieră a organizat, azi-noapte, filtre în mai multe zone intens circulate din centrul Bucureştiului. În total, a dat amenzi de 36 de mii de lei.
Peste 300 de șoferi sancționați în București, în 3 ore
Razie de amploare în noaptea de sâmbătă spre duminică în Bucureşti. 335 de şoferi au fost sancţionaţi. Cei mai mulţi au depăşit limita de viteză. În doar 3 ore, poliţiştii de la rutieră au dat amenzi de aproape 200 de mii de lei şi au reţinut 22 de permise."Recorduri" în acest sfârșit de săptămână pe șoselele din România: de la 181 de km/h la 208 de km/h!
Polițiștii au oprit zeci de șoferi din Capitală și i-au testat pentru alcool și droguri
Acţiune de amploare a poliţiştilor, azi-noapte, în Capitală. Zeci de şoferi au fost amendaţi sau au rămas fără permise de conducere. Agenţii de la Brigada Rutieră au organizat mai multe filtre pentru a-i prinde pe cei care conduc băuţi sau drogaţi.
Mii se șoferi au fost sancționați de Poliția Rutieră de 1 mai
1 mai nu a fost zi liberă şi pentru poliţia rutieră. Cei care s-au grăbit să se întoarcă din vacanţă ori au pornit băuţi de la petreceri au fost sancţionaţi.

