piaţa energiei
În încercarea de a ţine situaţia sub control, guvernul introduce preţuri maximale pentru producătorii care vând energie, valabile de la 1 ianuarie anul viitor până în martie 2025. Rămân în vigoare şi plafoanele pentru populaţie, astfel încât nimeni să nu plătească mai mult de un leu şi 30 de bani pe kilowatt oră. Dar această plafonare va fi adoptată în Parlament.
Guvernul menține preţul la energie pentru consumatorii casnici: 0,68 lei până la 100 de Kwh
România revine la reglementarea pieței de energie electrică. Guvernul menține plafoanele pentru populație și introduce prețuri maxime pentru producătorii care vând energie, valabile, de la 1 ianuarie anul viitor până în martie 2025. Potrivit noii ordonanţe de urgenţă adoptate astăzi de Executiv, marii consumatori industriali vor plăti un leu și 30 de bani per kilowatt oră.
Guvernul urmează să aprobe introducerea unui mecanism de achiziție centralizată de energie electrică
Guvernul urmează aprobe în şedinţa de vineri un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care se instituie măsuri temporare de natură să limiteze veniturile obţinute de producătorii de energie electrică, în sensul introducerii unui mecanism de achiziţie centralizată.
Surse TVR INFO: Taxele locale ar putea rămâne la nivelul actual. Coaliția vrea să renunțe la ideea majorării, la o lună după ce aceasta abia trecuse de Senat. Decizii cruciale, miercuri, pe masa liderilor coaliției
Impozitele locale ar putea rămâne neschimbate anul viitor. Coaliția de guvernare ar putea renunța la majorarea acestor taxe, potrivit unor surse TVR INFO. Sunt așteptate și deciziile pentru majorarea pensiilor și pentru reglementarea pieței energiei. PSD și PNL văd însă diferit soluțiile. Miercuri ar urma să aflăm ce au hotărât liderii coaliției.
Anomalii în piața energiei. Oferte de energie descurajante pentru clienți, și de 20 de ori mai mari decât tariful reglementat
Situație inedită în piața energiei. Unele companii de utilități au pregătit oferte cu tarife record, gândite special pentru a nu mai atrage clienți. De exemplu, în unele situații, kilowattul poate să coste și peste 16 lei, adică de 20 de ori mai mult decât tariful reglementat. Reprezentanții furnizorilor spun că s-a ajuns aici din cauza deselor schimbări legislative și a întârzierilor la plata compensațiilor pentru clienți.
Banca Mondială prognozează că prețurile la energie vor scădea cu 11% în 2023
Banca Mondială a prognozat miercuri că preţurile la energie vor scădea cu 11% în 2023, după un salt de 60% în acest an, ca urmare a invaziei ruseşti din Ucraina, dar a adăugat că o creştere economică mondială mai lentă, precum şi restricţiile impuse în China din cauza COVID ar putea duce la o scădere şi mai mare, transmite Reuters.
Reglementarea pieței de energie trebuie încheiată cât mai repede, spune președintele UDMR: În sectorul energetic, în război, s-a dovedit foarte repede că nu te poți baza pe piața liberă
Reglementarea pieței de energie a fost și propunerea noastră de la un moment dat, a spus Kelemen Hunor, marți seara, la Tema Zilei. "În alte condiții poți să mergi pe piață liberă. Dar în sectorul energetic, în război, s-a dovedit foarte repede că nu se poate baza pe această reglementare, pe piața liberă, pe cerere și pe ofertă. Și atunci trebuie să intervii".
În lupta cu criza energetică, Europa stinge becul. Măsuri în România. În sediul central al Ministerului de Interne, vor rămâne după ora 18.00 doar angajații care au misiuni 24 de ore din 24
În lupta cu criza de pe piața energiei care a pus stăpânire pe întreaga Europă, România ia primele măsuri printr-un plan de economisire şi... stinge becul. Premierul a anunţat că nu mai aprinde decât jumătate din becurile din Palatul Victoria şi vrea în toată ţara scăderea consumului de curent. În clădirile ministerelor vor fi folosite doar becuri economice, iar în sediul central al MAI vor rămâne după ora 18.00 doar angajaţii care au misiuni 24 din 24.
România ar putea avea anul viitor preţuri fixe pentru energia electrică. Au fost puse în discuție primele propuneri de costuri
Prețurile fixe la energie sunt o variantă luată în discuţie în coaliţia de guvernare, în contextul crizei actuale. În timp ce social democraţii susţin revenirea la o piaţă reglementată, premierul Nicolae Ciucă spune că trebuie să rămânem totuşi conectaţi la piaţa liberă. De la Bruxelles, preşedintele Klaus Iohannis le-a transmis liderilor coaliţiei să rezolve problema, pentru că statul nu poate subvenţiona la nesfârşit preţul la energie.

