Prețul energiei pe bursă în iulie, de 4 ori mai mare față de anul trecut

Preţul energiei electrice pe piaţa spot a bursei OPCOM (Piaţa pentru Ziua Următoare - PZU) a avut o medie de 1.813 lei pe MWh în luna iulie 2022, valoare de 4 ori mai mare faţă de preţul mediu înregistrat în aceeaşi lună a anului trecut, respectiv 462 lei pe MWh, potrivit raportului lunar postat pe site-ul operatorului bursier, transmite Agerpres.

Autoritățile pregătesc noi măsuri de intervenție în piața energiei, ca urmare a scumpirilor necontrolate. Furnizorii reclamă că riscă să rămână fără bani pentru a cumpăra energie

Energia electrică și gazele naturale se scumpesc continuu, iar prețurile la burse sunt acum chiar și de patru ori mai mari decât vara trecută. Furnizorii reclamă că riscă să rămână fără bani pentru a cumpără energie, în condițiile în care statul întârzie deconturile pentru compensarea facturilor populației și firmelor. Reprezentanții autorităților dau însă asigurări că nu vor rămâne facturi restante. Între timp, pregătesc noi măsuri de intervenție în piața energiei, ca urmare a scumpirilor necontrolate.

Niculescu: Populaţia nu va simţi nicio schimbare în privinţa preţului plătit pentru energia electrică şi gazele naturale, până în martie. România diversifică sursele de producţie

Ştim cu toţii că Vladimir Putin foloseşte gazul rusesc ca pe o armă împotriva Occidentului şi a închis robinetul pentru unele ţări, aşa că liderii europeni caută soluţii pentru a depăşi această criză. Întrebarea este ce vom face noi şi cât de aproape suntem de scenariul privind raţionalizarea gazelor în România? La această întrebare a răspuns secretarul de stat în Ministerul Energiei, George Niculescu, invitat la emisiunea Inspiră România.

Nicolae Ciucă s-a întâlnit cu directorul Agenţiei Europene pentru Cooperarea Reglementatorilor din domeniul Energiei: Vom investi masiv în diversificarea resurselor de energie

Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit, marţi, cu directorul Agenţiei Europene pentru Cooperarea Reglementatorilor din domeniul Energiei, Christian Zinglersen. Cu această ocazie, a fost analizat contextul actualei crize în domeniul energiei, semnificativă atât la nivel naţional, cât şi la nivelul UE. Cei doi oficiali au subliniat nevoia de a gestiona impactul crizei atât la nivelul sectoarelor economice, cât şi la nivelul cetăţenilor, evaluând factorii principali care influenţează creşterea preţurilor pe piaţa energiei şi a gazelor naturale din UE.

Ministrul Energiei, Virgil Popescu: Piața europeană este de vină pentru facturile mari

Certificatul pentru emisiile de dioxid de carbon și alte transformări pe piața europeană a gazelor sunt principalele cauze ale creșterii facturilor la gaze și energie electrică. E declarația ministrului Energiei în fața parlamentarilor care i-au cerut explicații. Prețul gazelor va scădea, susține Virgil Popescu însă abia anul viitor.

CEZ Group a aprobat vânzarea activelor din România. Tranzacția va fi supusă aprobării CSAT și a Autorității Europene Antitrust

CEZ Group a aprobat vânzarea activelor sale din România către fondurile administrate de Macquarie Infrastructure and Real Assets, cel mai mare administrator de infrastructură din lume, a anunţat compania într-un comunicat preluat de Agerpres. Activele constau în 7 companii, inclusiv reţeaua de distribuţie a energiei electrice, furnizarea de electricitate şi cel mai mare parc eolian pe uscat din Europa de la Fântânele - Cogealac.

Ultima Oră

Cele mai citite