Catolicii au celebrat Duminica Floriilor. Românii stabiliți în Italia s-au unit în rugăciune cu credincioșii din țară
Sărbătoare mare pentru credincioșii catolici din toată lumea. Duminica Floriilor a fost celebrată și în România, unde aproape 5% din populație este catolică. Credincioșii au mers la slujbe și apoi au pornit în procesiuni, cu crenguțe de salcie în mâini, așa cum cere tradiția. Momentul amintește de intrarea triumfală a lui Isus în Ierusalim, iar la Vatican ceremoniile au avut loc fără ca Papa Francisc să rostească predica specială cu această ocazie.
24 March 2024, 19:07