Restricții prelungite până după Paște în mai multe state europene din cauza pandemiei

Italia continuă să ducă greul pandemiei de coronavirus, cu un total de aproape 12500 de morți. Asta după în ultimele 24 de ore s-au înregistrat încă 837 de decese. Și în alte state europene crește numărul de cazuri și se înăspresc măsurile preventive. Izolarea care afectează, într-o formă sau alta, aproape jumătate din populația globului, începe însă să aibă și efecte adverse.

Românii, inventivi ca să scape de amenzi. O femeie își plimba mama bolnavă pentru a fotografia flori, un cetățean mergea până la un chioșc de lângă bloc dar făcea un ocol prin centrul orașului

Mulți români au încercat să evite noile reguli impuse prin ordonanţele militare. Cei care nu au avut completate declarații pe proprie răspundere au pregătit o paletă largă de scuze: de la plimbarea câinelului cu mașina, până la apartenenţa la organizaţii secrete. Au primit amenzi, care de mâine cresc semnificativ.

Ultima Oră

Cele mai citite