Numărul cazurilor noi de infectare cu coronavirus a scăzut, joi, la 6.469. În spitale sunt internați 3.912 pacienți, iar la terapie intensivă 297, arată Ministerul Sănătății.
În ultimele 24 de ore, au fost raportate 9.864 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, după prelucrarea a peste 5.000 de teste RT-PCR și 26.500 de teste rapide. Numărul pacienților internați la terapie intensivă este în creștere, ajungând marți la 295, iar numărul deceselor raportate este de 43, conform datelor Ministerului Sănătății (MS).
Numărul cazurilor de COVID a scăzut în ultima săptămână. Ministrul Sănătăţii spune că sunt cifre care dau speranţe şi datorită celor care poartă mască. Mor totuşi încă mulţi români de Covid, câte 25 pe zi, în medie, şi e nevoie de prudenţă, spun medicii. Ministrul Rafila speră ca în 2-3 săptămâni şi trendul deceselor să fie descrescător.
Un nou vaccin anti-COVID-19 considerat eficient împotriva subvariantei Omicron va fi disponibil pentru populaţia din Japonia încă de la jumătatea lunii octombrie, a anunţat luni guvernul nipon, relatează Xinhua.
Una din opt persoane afectate de boala cauzată de infectarea cu noul coronavirus prezintă unul dintre simptomele caracteristice COVID-19 lung, conform unui studiu amplu publicat vineri, informează AFP.
Compania aeriană germană Lufthansa şi sindicatul Verdi au ajuns la un acord de majorare a salariilor pentru cei aproximativ 20.000 de angajaţi de la sol, în ideea de a evita noi greve care să conducă la anularea zborurilor, transmite Bloomberg.
Datele și estimările făcute de epidemiologi pentru The New York Times arată că odată devenită boală endemică, COVID-19 ar omorî, în medie, 100.000 de americani pe an, ceea ce o transformă în cea mai mortală boală infecțioasă a omenirii.
8.617 cazuri noi de infectare cu coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, număr în scădere față de miercuri. În schimb, numărul spitalizărilor este în creștere - peste 4.000 de pacienți cu COVID sunt internați în secții, iar 283 de persoane sunt îngrijite la ATI, arată datele publicate joi de Ministerul Sănătății.
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Suceava a anunţat, joi, că s-au deschis 27 de paturi pentru pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19 la Spitalul Municipal Vatra Dornei, în condiţiile în care numărul cazurilor cu această patologie este în creştere.