pandemie
În 7,9 la sută dintre cazurile de COVID secvențiate până în prezent în România a fost depistată subvarianta BA.5 a Omicron, arată cel mai recent raport publicat de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). Institutul atrage atenția că proporția de cazuri de infectare cu BA.5 a crescut de 1,8 ori față de săptămâna precedentă. De altfel, săptămâna trecută au fost raportate 44.489 de cazuri, aproape dublu față de săptămâna anterioară, când au fost raportate 25.092 de îmbolnăviri, potrivit datelor Ministerului Sănătății (MS).
Bilanțul COVID de miercuri: Numărul pacienților internați sare de 3.500, iar la ATI sunt îngrijiți 233 de oameni. 600 de copii cu COVID sunt în spitale
Aproape 10.000 de cazuri noi de COVID s-au înregistrat în ultimele 24 de ore. Cele mai multe, peste 2.000, în București. În Prahova, Serviciul de Ambulanță este blocat de numărul mare de solicitări pentru testările COVID. Din acest motiv, timpul în care se ajunge la solicitări a crescut, iar medicii și asistenții abia fac față numărului mare de cazuri. Situația este îngrijorătoare, mai ales că peste 70% din cei testați zilnic sunt pozitivi. În țară sunt internate peste 3.500 de persoane, mai multe față de ziua anterioară. Autoritățile au anunțat deja că vor să mărească numărul centrelor de evaluare și că oamenii ar trebui să reînceapă să ia măsurile de protecție. La ședința de guvern de astăzi toate persoanele au purtat mască.
Beatrice Mahler, managerul Institutului "Marius Nasta": Surprinzător modul în care sindromul post-COVID este prezent la pacienţi care au avut forme uşoare. Afectarea pulmonară este ca cea a persoanelor care au mai mult de 20 de ani de fumat
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, consideră că este surprinzător modul în care sindromul post-COVID îşi face simţită prezenţa la pacienţii care au avut forme uşoare, mulţi dintre aceştia acuzând la evaluare tuse, oboseală la efort, infecţii respiratorii repetate.
REVISTA SCIENCE: Două studii concluzionează că pandemia de COVID-19 a început în piaţa din Wuhan
Două studii publicate marţi în prestigioasa revistă Science concluzionează că pandemia de COVID-19 a început în piaţa din oraşul chinez Wuhan, indicând o foarte probabilă origine animală a virusului, informează AFP.
Managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara: A crescut numărul copiilor infectați cu COVID. Avem copii de la 17 zile până la 12 ani
Medicul Cristian Oancea, managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, a explicat, marți, la TVR INFO, că, din experiența clinică, persoanele nevaccinate fac forme mult mai grave deât pacienții vaccinați, iar, în acel val, a crescut numărul copiilor infectați cu coronavirus. Cel mai mic pacient internat în Spitalul de Boli Infecțioase are doar 17 zile. Medicul a făcut apel la prudență și la purtarea măștii în spațiile închise, accentuând că această măsură este un semn de civilizație.
Peste 12.300 de cazuri noi de infectare cu COVID în ultimele 24 de ore. Rafila: Săptămâna viitoare, vor fi probabil 70.000 de cazuri, 10.000 de cazuri pe zi
În ultimele 24 de ore, au fost raportate 12.353 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, cu peste 7.000 de cazuri mai mult față de ziua precedentă, a anunțat marți ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Unul din patru teste este pozitiv.
COVID-19: Purtarea măștilor este de acum obligatorie din nou în transportul public din Sofia
Comisia Europeană atrage atenţia că Statele Uniunii ar trebui să înceapă de pe acum acţiunile pentru noile valuri ale pandemiei de Covid, de la toamnă şi iarnă. În fața înmulțirii îngrijorătoare a focarelor, Bruxelles-ul cere țărilor membre să reintroduca restricţii, iar Bulgaria este una dintre primele care s-a conformat.
Exerciții comune SUA-Coreea de Sud, cu muniție de luptă, primele organizate post-pandemie
Antrenamente comune ale militarilor americani şi sud coreeni în apropierea zonei de-militarizate, de-a lungul frontierei cu Coreea de Nord.
Comisarul european al Sănătăţii: Statele din UE ar trebui să acţioneze acum pentru valurile de COVID-19 de la iarnă
Statele membre ale Uniunii Europene ar trebui să înceapă să se pregătească acum pentru un nou val al pandemiei de COVID-19 la toamnă şi iarnă, a declarat luni comisarul european pentru Sănătate şi Siguranţa Alimentară, Stella Kyriakides, precizând că există o înmulţire "îngrijorătoare" a focarelor, potrivit Reuters.

