Bilanțul COVID de vineri: Primul copil internat la terapie intensivă din acest val. În total, 259 de copii sunt internați în spital

În ultimele 24 de ore, a crescut numărul cazurilor de infectare cu coronavirus, dar și numărul pacienților spitalizați și internați la terapie intensivă. Astfel, sunt 4.107 cazuri noi, 1.693 de pacienți spitalizați, dintre care 101 la ATI. 259 de copii sunt internați în spitale, dintre care unul la terapie intensivă, a anunțat vineri Ministerul Sănătății (MS).

Bilanțul COVID de joi: 1.547 de pacienți cu COVID sunt internați în spitale, număr în creștere. 99 de oameni, la ATI. O femeie nevaccinată a murit

În ultimele 24 de ore, numărul cazurilor de infectare cu coronavirus a crescut la 3.993, iar numărul spitalizărilor la 1.547 de cazuri. A crescut și numărul copiilor internați cu COVID, la 237. La terapie intensivă sunt îngrijite 99 de persoane, dintre care 74 nevaccinate. O femeie nevaccinată, din categoria de vârstă 70-79 de ani, a murit, a anunțat joi Ministerul Sănătății.

Coronavirus: Vaccinul Novavax, autorizat în Statele Unite

Agenţia americană a medicamentului (FDA) a aprobat miercuri vaccinul Novavax împotriva COVID-19 pentru adulţii de 18 ani şi peste această vârstă, oferind o opţiune suplimentară de vaccinare în SUA, în speranţa de a-i convinge pe cei reticenţi, relatează AFP.

Ușoară scădere a cazurilor de COVID, dar creștere a spitalizărilor, miercuri: 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați

În ultimele 24 de ore, a scăzut numărul de cazuri noi de infectare cu coronavirus, dar a crescut numărul spitalizărilor: sunt 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați în spitale, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății. Și numărul deceselor raportate în 24 de ore a scăzut: patru oameni și-au pierdut viața. Toți pacienții aveau comorbidități.

Dr. Adrian Marinescu: Suntem în etapa de conviețuire cu virusul. Nu vom revedea imaginea aceea cu pacienții care aveau necesar de oxigen și nu aveau loc pentru internare

Dr. Adrian Marinescu, director al Institutului „Matei Balș” din Capitală, a explicat, luni, la TVR INFO, că, în acest val COVID, nu va mai fi aceeași pondere ridicată a cazurilor severe precum în valul Delta. „Nu vom revedea imaginea aceea cu pacienții care aveau necesar de oxigen și nu aveau loc pentru internare”, a arătat medicul.

Ultima Oră

Cele mai citite