Nicușor Dan a semnat demisiile miniștrilor PSD. Guvernul intră în interimatul de 45 de zile

Criza politică nu dă semne să se încheie. Liderii partidelor politice nu par să ajungă, cel puțin deocamdată la un moment de reconciliere, dar nici la unul de tranșare a situației tensionate. Președintele României, Nicușor Dan a semnat demisiile miniștrilor demisionari ai PSD , dar și decretele pentru cei care preiau portofoliile rămase libere în Executiv.

PSD își retrage joi miniștrii din Guvern. Ce nume sunt vehiculate pentru a prelua interimar portofoliile rămase libere

PSD a decis să îşi retragă joi miniştrii din Guvern, înainte de şedinţa de Guvern. Premierul Ilie Bolojan a decis cine sunt miniștrii care vor prelua interimar portofoliile care vor rămâne libere. Potrivit unor surse guvernamentale, două ministere vor fi preluate de USR, un minister merge la UDMR, iar alte trei ministere la PNL.

Nicușor Dan nu ia în calcul scenariul că Ilie Bolojan va fi demis. "Sper să reușim să ducem țara asta mai departe"

Președintele Nicușor Dan a afirmat că nu vrea să intre în scenarii în privința crizei politice. Șeful statului a subliniat că este deja multă tensiune și personal se poziționează ca un mediator. Nicușor Dan și-a arătat speranța că "o să reușim să ducem țara asta mai departe" și a subliniat că nu ia în calcul scenariul în care Ilie Bolojan ar fi demis.

Ultima Oră

Cele mai citite