PSD își retrage joi miniștrii din Guvern. Ce nume sunt vehiculate pentru a prelua interimar portofoliile rămase libere
PSD a decis să îşi retragă joi miniştrii din Guvern, înainte de şedinţa de Guvern. Premierul Ilie Bolojan decide cine sunt miniștrii care vor prelua interimar portofoliile care vor rămâne libere. Potrivit unor surse guvernamentale, două ministere vor fi preluate de USR, un minister merge la UDMR, iar alte trei ministere la PNL.
Joi dimineață, înaintea ședinței de guvern, miniștrii Partidului Social Democrat urmează să își depună demisiile și să delege secretari de stat din alte partide, cum ar fi PNL sau USR, să poată participa la ședința de guvern al executivului, pentru a nu bloca activitatea guvernului.
În tot acest timp, însă, se discută și despre miniștrii interimari.
Potrivit surselor, se vehiculează mai multe variante în acest moment. Ministerul Transporturilor ar putea să fie preluat de Ilie Bolojan, ministerul Justiției ar putea să fie condus de Cătălin Predoiu, actualul ministru al Internelor. Ministerul Sănătății ar putea sa fie condus de Cseke Attila, cel care, de altfel, trebuie să conducă în continuare și Ministerul Dezvoltării Regionale. La Ministerul Agriculturii sunt două variante în acest moment: Diana Buzoianu, ministrul Mediului, ar putea să prea și acest portofoliu, dar mai există o variantă, Dragoș Pîslaru, ministru Fondurilor Europene. La ministerul Energiei ar putea ajunge Radu Miruță, cel care este ministrul Apărării și mai există ministerul Muncii – acolo, Oana Țoiu sau alte variante mai sunt încă discutate pentru acest portofoliu.
Social-democrații au avut azi făcut o ședință, un Birou Permanent Național, în care au votat ca joi miniștrii să-și dea demisia înaintea ședinţei de guvern.

