Bolojan, după întâlnirea cu Kelemen Hunor: Dacă miniştrii PSD se retrag, vom înlocui rapid posturile vacante pentru a asigura continuitatea proiectelor guvernamentale

22 April 2026, 14:47 (actualizat 22 April 2026, 14:54)

După discuțiile cu reprezentanții UDMR, Ilie Bolojan a declarat că una dintre principalele teme abordate a fost funcționarea Guvernului într-un scenariu ipotetic în care miniștrii PSD s-ar retrage din Executiv.

Potrivit acestuia, s-a convenit ca eventualele posturi vacante să fie ocupate „cât se poate de repede” de titularii portofoliilor rămase, pentru a evita blocaje administrative. Scopul este menținerea ritmului proiectelor deja începute și susținerea inițiativelor aflate pe agenda guvernamentală.

Bolojan a subliniat că o prioritate majoră o reprezintă proiectele finanțate prin PNRR, unde respectarea jaloanelor este esențială. Aproximativ jumătate dintre aceste reforme țin direct de activitatea Guvernului, iar în următoarele săptămâni trebuie finalizate procedurile necesare pentru a asigura finanțarea.

„Este nevoie să închidem aceste proceduri pentru a putea continua investițiile importante în infrastructură – autostrăzi, școli, spitale – și pentru fiecare comunitate”, a precizat acesta.

În final, liderul a dat asigurări că autoritățile vor încerca să mențină funcționarea Guvernului „în condiții cât mai normale”, urmând să informeze publicul în funcție de evoluția situației politice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite